Mesafeli elektronik sözleşmelerde tüketicilerin kişisel verilerinin korunması
Protection of consumers personal data in distance electronic contracts
  1. Tez No: 756418
  2. Yazar: DİLA NUR HALAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Kişisel verilerin korunması, uluslararası ve ulusal düzenlemelerde yer alan bir alandır. Belirli ya da belirlenebilen bir kişi ile aralarında ilişki kuran bu bilgiler“kişisel veri”olarak tanımlanır. Kişisel veriler, özellikle teknolojinin gelişmesi ve farklı platformların ortaya çıkması ile birlikte daha kapsamlı bir şekilde korunmaya muhtaç hale gelmiştir. Günümüzde ticaretin, elektronik alana taşınması ile birlikte, elektronik ortamda veri oluşturma çoğalmıştır. Güçsüz konumdaki tüketiciler nezdinde elektronik ortama veri aktarmanın artması ile birlikte tüketiciler kişisel verileri nezdinde korunmaya daha çok ihtiyaç duymaktadır. Tüketiciler, web sitesi aracılığı ile gerçekleştirdikleri mesafeli elektronik sözleşmeler ile birlikte isimleri, adresleri, kredi kartı bilgileri dahil olmak üzere birçok kişisel veriyi esasen elektronik ortama aktarırlar. 6698 sayılı KVKK' da veri sahiplerinin ve veri sorumlularını hakları ve yükümlülüklerine ilişkin düzenlemeler yer alır. Bunun yanında veri sahibi olarak tüketicilerin, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun nezdinde de korunması gerekir.
Özet (Çeviri)
Protection of personal data is an area included in international and national regulations. This information, which establishes a relationship with a specific or identifiable person, is defined as“personal data”. Personal data has become in need of more comprehensive protection, especially with the development of technology and the emergence of different platforms. Today, with the transfer of commerce to the electronic field, data creation in the electronic environment has increased. With the increase in data transfer to electronic media among powerless consumers, consumers need more protection in their personal data. Consumers essentially transfer many personal data, including their names, addresses, credit card information, to electronic media, together with the distance electronic contracts they carry out through the website. In the KVKK numbered 6698, there are regulations regarding the rights and obligations of data owners and data controllers. In addition, as data owners, consumers must also be protected under the Consumer Protection Law no. 6502.