Mesafeli sözleşmelerde tüketicinin bilgilendirme yükümlülüğü ve cayma hakkı kapsamında korunması
Protection of the consumer in distance contracts within the scope of the information requirements and the right of withdrawal
- Tez No: 690089
- Danışmanlar: DR. TÜLAY AYDIN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Mesafeli sözleşmeler; tüketici işlemleri arasında çağın gereklilikleri ve teknolojinin terakkisiyle yaygınlaşarak öne çıkmaktadır. Mesafeli sözleşmelere dair Türk tüketici mevzuatında getirilen düzenlemeler, genel itibariyle AB mevzuatı ekseninde düzenlenmiş ve önemli kazanımlar edinilmiştir. Öyle ki yapılan düzenlemelerden yalnızca tüketiciler değil; tüketicinin mesafeli sözleşmelere sıcak bakmasını sağlaması itibariyle satıcı ve sağlayıcılar da istifade etmiştir. Tüketicinin mesafeli sözleşmenin niteliğinden kaynaklanan rizikolardan korunması için birtakım koruma mekanizmaları öngörülmüştür. Bu koruma mekanizmalarından bilgilendirme yükümlülüğü sözleşmenin kurulmasından önce tüketiciyi birçok bakımdan bilgilendirerek bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır. Bir diğer koruma olan cayma hakkı ile tüketici sözleşme kurulduktan sonra cayma süresi boyunca da korunmakta, tüketici önemli bir hakka kavuşmaktadır. Çalışmamızda mesafeli sözleşme kavramı; unsurları, tarafları, kurulması yönüyle ele alınarak; finansal mesafeli sözleşmeler ve genel mesafeli sözleşmeler özelinde cayma hakkı ve bilgilendirme yükümlülüğü vasıtasıyla korunmasındaki kapsam ve Türk mevzuatındaki koruma mekanizmalarını mehaz AB mevzuatıyla kıyaslanarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Distance contracts gets prominent among consumer transactions by becoming widespread with the requirements of the age and the progress of technology. The regulations introduced in the Turkish consumer legislation on distance contracts have been generally arranged in the axis of the EU legislation and important gains have been achieved. So much so that, among the regulations made, not only the consumers; traders have also benefited, as it enabled the consumer to lean towards distance contracts. To protect the consumer from risks arising from the nature of the distance contract, some protection mechanisms are envisaged. The information requirement ,one of these protection mechanisms, aims to raise awareness of consumers by informing them in many ways before the contract is established. With the right of withdrawal, which is another protection, the consumer is protected during the withdrawal period after the contract is established, and the consumer gains an important right. The concept of distance contract in our study; elements, parties, by considering the establishment; the scope of protection of financial distance contracts and general distance contracts through the right of withdrawal and information requirement and the scope of protection mechanisms in Turkish legislation are examined by comparing them with the EU legislation.