Kariyer karar verme grup rehberliği programının öğrencilerin kariyer karar verme güçlük düzeylerine etkisinin incelenmesine yönelik bir araştırma
The purpose of this research is to examine the effects of career decision-making group guidance program on students' levels of career-decision making difficulties
  1. Tez No: 556318
  2. Yazar: HÜSEYİN COŞGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIZA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Doğan (2010) tarafından geliştirilen kariyer karar verme grup rehberliği programının ortaöğretim 10. sınıf öğrencilerinin kariyer karar verme güçlük düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırma, ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desende tasarlanmıştır. Araştırmada deney ve kontrol grupları 10'ar öğrenciden oluşturulmuştur. Araştırmaya 2018-2019 öğretim yılında İstanbul Erkek Lisesi'nde öğrenim gören 220 öğrenci katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Gati ve Saka (2001) tarafından geliştirilen ve Bacanlı (2008) tarafından uyarlanan“Kariyer Karar Verme Güçlükleri Ölçeği”kullanılmıştır. Müdahale programı olarak Doğan (2010) tarafından hazırlanan Kariyer Karar Verme Grup Rehberliği Programı kullanılmıştır. Deney grubu üzerinde uygulanan müdahale programı 10 oturum şeklinde 10 haftada uygulanmıştır. Bu süreçte ön test ve son test değerlendirilmesi yapılarak ortaya çıkan farklılıklar Bağımsız Gruplar T Testi, Eşleştirilmiş Gruplar T Testi ve non parametrik Mann Whitney U testi ile incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğrencilerin deneysel çalışma öncesinde yaşadıkları kariyer karar verme güçlükleri birbirine yakın olarak saptanmışken, deneysel çalışma sonrasında deney grubundaki öğrencilerin kariyer karar verme güçlükleri kontrol grubundan anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Bu sonuç bağlamında, kariyer karar verme grup rehberliği programının, 10.sınıf öğrencilerinin kariyer karar verme güçlüklerini anlamlı düzeyde azalttığı görülmüştür. Bulgular literatürdeki benzer araştırmalarla tartışılmış ve gelecekte yapılacak araştırmalar için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the effects of career decision-making group guidance program which was created by Doğan (2010) on 10th grade students' levels of career-decision making difficulties. The study was designed in a semi-experimental design with pre-test and post test control group. In this study, students have taken part in experimental group (10 students) and control group (10 students). These students have been selected among 220 students from Istanbul Erkek Lisesi in 2018-2019 education period. As data collection tool, the scale of Career Decision Making Difficulties Questionnaire (CDMDQ) which was originally developed by Gati and Saka (2001b) and adapted to the Turkish adolescents by Bacanlı (2008) were used. As intervention program, career decision-making group guidance program which was created by Doğan (2010) was used. The intervention program, applied on the experiement group, continued 10 weeks. In this process, evaluation of pre-test and post-test was done. The differences were examined with Bonferroni and Mann Whitney non-parametric statistics. Based on the results, it has been observed that career decision-making group guidance program reduces the levels of difficulty in career decision making difficulty on 10th grade students. The results were discussed in terms of similar studies in the literature and some suggestions are made for the future studies.