Effects of mindfulness training on people's consumption habits
Bilinçli farkındalık eğitiminin insanların tüketim alışkanlıkları üzerindeki etkisi
- Tez No: 556317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHU ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Köklü bir Budist inancı olan Bilinçli Farkındalık birçok alan tarafından sıkça araştırılan bir konudur. Pazarlama alanı da bu ilgili alanlardan arasında yer almaktadır. Özellikle kişilerin tüketim alışkanlıkları ve bilinçli farkındalık seviyeleri arasındaki ilişki aydınlatıcı önermeler içermektedir. Bu konu üzerine çeşitli araştırmalar yapılmıştır fakat daha öncesinde herhangi bir meditasyon eğitimi olmayan kişiler üzerindeki araştırma konusunda bir boşluk bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı deney grubu ve kontrol grubu arasındaki farklılıkları araştırarak bu eksik kalan noktaya ışık tutmak ve yeni araştırmalara yönelik sorular önermektir. Deney grubu sekiz haftalık bir meditasyon eğitimine tabi tutulurken, kontrol grubu herhangi bir eğitim görmemiştir. Niteliksel bir araştırma yönteminin alt kollarından, kişilerin içgörürlerinin açığa çıkarılmasına olanak sağlayan odak grubu çalışması, yöntem olarak seçilmiştir. Sonuçlar kişilerin tüketim alışkanlıkları ve bilinçli farkındalık arasında bir ilişki olduğunu doğrulamaktadır. Deney grubunun ihtiyaçları konusunda daha bilinçli olduğu bulunmuştur. Duygularının illüzyonuna kolayca kapılmadan ve ihtiyaçları olan ürünlere yönelik ön araştırma yaparak ihtiyaçları doğrultusunda tüketim yaptıkları gözlemlenmiştir. Ayrıca, kişilerin kendileri hakkındaki farkındalık düzeyleri ve meditasyona katılımları arasında doğrusal bir ilişki olduğu görülmüştür. Araştırma keşifsel araştırma niteliği taşımaktadır ve sonuçlar genellenemez.
Özet (Çeviri)
A profound Buddhist belief -mindfulness- has been an area of interest for many research fields. Marketing is one of these interested areas. Notably the relationship between people's consumption habits and mindfulness has illuminative implications. Numerous researches have been conducted on this topic but the effects of mindfulness training on a sample group with no previous meditation experience has been ignored. This paper highlights this missing point and suggests new inquiries by comparing two participant groups; respectively one experimental group and one control group. Experimental group attended an eight-week training while control group took no training. A qualitative research method has been employed in this process namely focus group methodology, which offers participants' insights on the inquiry area. Results suggest that there certainly is a relationship between mindfulness trainings on the consumption habits. Experimental group found to be more conscious about their needs. They are not easily driven by the illusion of their feelings. Moreover, they have a high tendency to make a research before purchasing their needs. Additionally, it has been found that there is a relationship between participants' the number of mindfulness sessions attendance and their awareness about themselves. However, as the type of the research is an exploratory research these findings cannot be generalized, and further causal research is needed.