Örgütsel bağlılık ve iş tatmini arasındaki ilişki :Bankacılık sektöründe bir uygulama
The relationship between organizational commitment and job satisfaction: A practice in the banking sector
  1. Tez No: 556322
  2. Yazar: SEYHAN DUYGULU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK KARAYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, bankacılık sektörü çalışanlarının iş tatminleri ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; örgütsel bağlılık kavramı, tanımı, önemi, örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler, örgütsel bağlılık yaklaşımları, düzeyleri ve sonuçlarına değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; iş tatmini kavramına, iş tatminine etki eden faktörlere, iş tatmini ile ilgili model ve teorilere, iş tatmininin ölçümü ve sonuçlarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise bankacılık sektörü açısından örgütsel bağlılık ve iş tatmini arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu bağlamda ampirik bir araştırma yapılmıştır. Araştırma sonucunda, iş tatmini ve iş tatminini sağlayan faktörler ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı ve pozitif ilişkiler olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, iş tatmini ve örgütsel bağlılıkla ilgili bulguların da, genel olarak literatürdeki yaygın görüşleri destekler nitelikte olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the job satisfaction and organizational commitment of the employees in the banking sector. The study includes three chapters. In the first chapter; the concept of organizational commitment, definition, importance, factors affecting organizational commitment, organizational commitment approaches, levels and results are mentioned. In the second chapter of the study; the concept of job satisfaction, the factors affecting job satisfaction, the models and theories related to job satisfaction, the measurement of job satisfaction and the results are explained. In the third chapter, the relationship between organizational commitment and job satisfaction in banking sector was examined. In this context, an empirical research was conducted. As a result of the research, it was found that there were significant and positive relations between job satisfaction, job satisfaction factors and organizational commitment. In addition, it is concluded that the findings related to job satisfaction and organizational commitment support the common opinions in the literature.