Örgütsel iklim örgütsel bağlılık ilişkisi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
Organizational climate organizational commitment: A research in the banking sector
- Tez No: 526169
- Danışmanlar: DOÇ. ZEHRA NURAY NİŞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüz işletmelerinin en değerli varlığı olan işgörenlerin sadakatinin tesis edilmesi ve işletmeye bağlılıklarının geliştirilebilmesi için yeni nesil yöntemlerin kullanılması gerekmektedir. Örgütsel bağlılık ve örgütsel iklim kavramları günümüz itibariyle oldukça önemli bir hale gelmiştir. Örgütü çevreleyen moral düzeyi ve psikolojik atmosfer olarak ele alınan örgütsel iklim, örgütlerde bir motivasyon aracı olarak düşünülmekte; işgörenlerin performans ve verimliliği ile örgüte verebilecekleri diğer katkılar ile yakından ilişkili olması açısından önem arz etmektedir. Çalışanların örgüt amaç ve değerlerini kabul etmesi, bu amaçlar doğrultusunda örgütte çalışmaya devam etme isteği duyması şeklinde ifade edilen örgütsel bağlılık ise başta devamsızlık ve işgücü devir oranları aracılığıyla maliyetleri düşürme ve örgütsel çıktıları yükseltme fonksiyonu açısından önemli bir olgu olarak değerlendirilmektedir. Örgütlerde başarı ve sürdürülebilirlik, işgörenlerde bağlılık duygusunun geliştirilmesini zorunlu ve gerekli kılarken; bireylerin kişisel katkılarını özveri ile örgüte sunabilmesi, teşvik ve tatmin edici örgütsel iklim faktörlerinin işgörenlere sunulmasını gerektirmektedir. Bu kapsamda örgütsel iklim ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin detaylandırılmasının önemli olduğu düşünülmektedir. Ayrıca örgütsel iklim örgütsel bağlılık ilişkisinin hizmet sektörü ve bankacılık özelinde ele alınmasının, hem sektör yöneticilerine, hem de literatüre katkı sağlayabilecektir. Buradan hareketle bu araştırmanın amacı, örgütsel iklim örgütsel bağlılık ilişkisini bankacılık sektörü kapsamında ortaya koymaktır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmış, uygulama bir kamu bankasının 200 çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilmiş bulgulara göre, katılımcıların duygusal bağlılık düzeylerinin cinsiyetlerine göre farklılık gösterdiği, erkek çalışanların duygusal bağlılığının, kadın çalışanlarınkine göre daha yüksek olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca, katılımcıların yenilikçi, destekleyici ve katılımcı iklim düzeylerinin medeni durumlarına ve mesleki tecrübelerine göre; yenilikçi iklimin ise çalışma sürelerine göre farklılık gösterdiği anlaşılmıştır. Yenilikçi, katılımcı ve destekleyici iklim ile örgütsel bağlılığın tüm boyutları arasında pozitif bir ilişki olduğu; ancak bürokratik iklim ile duygusal bağlılık arasında negatif bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, employees are very valuable resources for businesses. New generation methods should be used to gain the loyalty of the employees and to improve their loyalty. The concepts of organizational commitment and organizational climate have become very important for enterprises. Organizational climate, which is the morale level and psychological atmosphere of the organization, is a motivation tool for enterprises. For this reason, it is important to ensure the performance and efficiency of employees and also to contribute positively to the organization. Employees' acceptance of the objectives of the organization and the factors that provide value and volunteering for them are indicative of organizational commitment. Organizational commitment is an important factor to reduce absenteeism, reduce intention to quit, reduce costs, and increase productivity.In order for organizations to be successful, employees must develop a strong sense of organizational commitment. In addition, employees must be motivated and organizational climate must be established in order to achieve organizational commitment. In this context, organizational climate and organizational commitment factors are important. In this context, the aim of this study is to conduct research in the banking sector in order to determine the relationship between organizational climate and organizational commitment. A questionnaire was used to conduct the research and to obtain the data. The research was applied to 200 people at a public bank. According to the findings, a significant difference was found between the emotional commitment levels and the gender of the employees. The emotional commitment of men who participated in the study was found to be higher than that of the female employees. However, according to the experiences of the participants in the innovative climate, supportive climate and participatory climate levels according to their experiences and their professional experience, the situation is as follows. It is understood that the innovative climate varies according to the working hours. It has been determined that there is a positive relationship between the innovative climate, the participatory climate and the supporting climate and all dimensions of organizational commitment. However, a negative relationship was found between bureaucratic climate and emotional commitment.