Kariyer yönetimi ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki: Banka çalışanları üzerindeki etkinin incelenmesi
The relationship between career management and organizational commitment: Study on the effects of bank employees
  1. Tez No: 320462
  2. Yazar: MELTEM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ŞAHİN ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Banking, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüz örgütlerinin, etkinlik üzerinde rol oynayan faktörlerin başında insan olduğunu anlaması üzerine, bazı yaklaşımlara yönelimleri hız kazanmıştır. Bu yaklaşımların başında kariyer yönetimi, kariyer planlama ve kariyer geliştirme gelmektedir.Bir örgütte çalışmak isteyen bireyler artık sadece ücret ve iş güvenliği ile tatmin olmamakta, aynı zamanda kariyer hedeflerini gerçekleştirebilecekleri bir ortam da istemektedirler. Bu değişimle birlikte işletmeler çalışanlarına uygun kariyer fırsatları sunmakta ve verimlilik artışı sağlamaktadır. Bunun yanında çalışanlar uygun kariyer olanaklarına sahip olduklarından örgüte de bağlı birer işgören konumuna gelmektedirler.Artan rekabet şartlarından dolayı örgütler çalışanlarını işletmede tutacak yeni yapılanmalara gitmektedir. Bunu sağlamak için ise, kariyer yönetim sistemlerine başvurmaktadır. İşletme-çalışan ilişkisinden kaynaklanan örgütsel bağlılık sayesinde, kişiler işlerinde daha mutlu, dolayısıyla, daha verimli ve etkin olurlar. Bu konu hakkında yapılan birçok çalışmada örgütsel bağlılık duygusunun örgütsel performansı olumlu yönde etkilediği görülmüştür.Yapılan bu çalışmada kariyer yönetimi ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma kapsamında bankacılık sektöründe çalışan bireylere konu ile ilgili geliştirilmiş anketler uygulanmış ve kariyer yönetiminin örgütsel bağlılığa etkisi analiz edilmiştir. Özellikle araştırmaya katılan banka çalışanlarının kariyer yönetimi düzeylerinin ve örgütsel bağlılık düzeylerinin demografik özelliklere göre farklılaşması, örgütsel bağlılık ve kariyer yönetimi düzeyleri arasındaki ilişkinin ne yönde olduğu ve örgütsel bağlılık düzeyinin kariyer yönetimi düzeylerinden etkilenme durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Orientation of some of the approaches has accelerated, as today?s organizations have recognized that the main factors affecting the effectiveness are human. Career Management, Career Planning and Career Development are the leading of these approaches.Now, people who want to work in an organization aren?t just satisfied with wage and job security, they also want an occasion which they can go through with their career goals. With this alteration, businesses provide suitable career opportunities to their workers and provide productivity growth. Besides workers become committed to their organization, as they have suitable career opportunities.Due to increasing rivalry conditions, organizations reorganize to keep their workers in the business. To achieve this, they apply Career Management System. Due to organizational commitment proceeding from business-employee relations, people are happier in their job and so they are more effective and productive. Many studies about this subject have indicated that organizational commitment affects organizational performance positively.In this study, the relationship between Career Management and Organizational Commitment was investigated. Within the scope of this study, a questionnaire was applied to individuals working in the banking sector and the effect of Career Management on Organizational Commitment was analyzed. Especially, they were investigated that differentiation according to demographic characteristics of level of Career Management and Organizational Commitment of bank employees participating in the survey, the direction of relationship between levels of Career Management and Organizational Commitment and how the level of Organizational Commitment is affected by the level of Career Management.