İş tatmininin örgütsel bağlılığa etkisi: Bankacılık sektöründe bir uygulama
The effect of job satisfaction on organisational commitment: An application in banking sector
- Tez No: 477374
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EDİP TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bankacılık sektörü yoğun bir çalışma temposu ve iş stresinin yaşandığı sektörlerdendir. Hem dış hem de iç müşteri memnuniyeti sağlayan bankalar, başarılı bir şekilde zorluklardan sıyrılabilmektedir. Eğer iç müşteri memnuniyeti sağlanırsa, dış müşteri tatmini de sağlanmaktadır. Ayıca çalışanların kurumlarına bağlılık duymaları da,kurumun başarısı lehine bir durumdur. Bu çalışmanın amacı, bankacılık sektöründe çalışan personelin örgütsel bağlılık, iş tatmini düzeyleri ve demografik özelliklerinin etkileşimini incelemektir. Bu çalışmada, örgütsel bağlılık; duygusal, devamlı ve normatif bağlılık olarak, iş tatmini ise; içsel ve dışsal tatmin olarak ele alınmıştır. Araştırmada bu ölçütlerin birbirleri ve demografik özellikler ile arasındaki ilişkinin boyutu saptanmaya çalışılmıştır. Bu araştırmada, literatür taraması yapılmıştır ve İzmir ilinde özel ve kamu bankasında çalışan 386 kişiye anket uygulanmıştır. Anket hem Allen ve Meyer'in Örgütsel Bağlılık Ölçeğini, hem de Minnesota İş Tatmin Ölçeğini içermektedir. Anketin analizinde, bankada çalışan personelin en yüksek ortalamaya sahip örgütsel bağlılık alt boyutunun devam bağlılığı olduğu tespit edilmiştir. Bunu sırası ile duygusal ve normatif bağlılık takip etmiştir.Ayrıca, Genel iş tatmin düzeyi ile genel örgütsel bağlılık arasında da anlamlı bir ilişki bulunmuş ve çalışanların genel iş tatmin düzeyinin genel örgütsel bağlılık düzeyini artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The banking sector has intense workforce and work stress. Banks that provide both external and internal customer satisfaction can be successfully eliminated from difficulties. If internal customer satisfaction is provided, external customer satisfaction is also provided. Also, commitment to the institutions of the employees is a favorable condition for the institution's success. The aim of this study is to investigate the organizational commitment, the level of work satisfaction and the demographical properties of the staff who work in banking sector.In this study, correlation in organization is handled as affective, continuance and normative; on the other hand, the work satisfaction is handled as intrinsic and extrinsic. At the research, both the correlation of criteons with each other and with the demographical properties was tried to detect. At the research, the literature review was done, and the questionnaire was applied to the 386 staff that work at the public and private bank in İzmir. The questionnaire contains both Allen and Meyer organizational commitment scale, and Minnesota Satisfaction Questionnaire (MSQ). In the analysis of the questionnaire, the continuance attachment as a subdimension of organizational attachment was detected to have the highest average. Respectively, affective and normative attachment followed. Also, the intrinsic work satisfaction was detected as the highest average work satisfaction subdimension among the staff. A significant difference was observed between general work satisfaction level and general organizational attachment and the general work satisfaction level of staff was detected to increase their organizational attachment level.