Balıkçı gemilerinde meydana gelen raporlanmamış av aracı kaynaklı iş kazaları
Unreported fishing gear-induced occupational accidents in fishing vessels
  1. Tez No: 556344
  2. Yazar: EMRE ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Balıkçılık mesleği dünyadaki en tehlikeli mesleklerden biridir. Balıkçı gemilerinde emniyet; insan, makine ve çevre faktörlerini içeren farklı etkileşimlere sahiptir. Bu faktörlerden herhangi birinde hata olması durumunda emniyet problemi oluşabilmektedir. Bu emniyet problemleri sonucu oluşan kazalar, ciddi can ve mal kaybını beraberinde getirdiği için kaza nedenlerinin tespit edilmesi ve önlenmesi çok önemlidir. Bu çalışmada Doğu Karadeniz Bölgesi'nde 2000-2018 yılları arasında 12 m ve üzeri tam boy uzunluğuna sahip motorlu balıkçı gemilerinde meydana gelen raporlanmamış av aracı kaynaklı iş kazaları incelenmiştir. Çalışmada yer alan tüm sonuçlar ve bulgular balıkçılar ile yapılmış olan röportajlara bağlı olarak elde edilmiştir. Deniz kaza olasılıklarının hesaplanmasında son yıllarda literatürde sıklıkla uygulanmış olan Bayes Ağı metodu kullanılmıştır. Denize adam düştü kazalarında en önemli Bayes düğümü çevresel iç faktör olan çalışma sahasının uygunsuzluğudur. Bir cismin çarpması ve sıkışma vakalarında ise kök faktörü meydana getiren en önemli ön koşul dikkatsizlik ve av araçlarındaki uygunsuzluk olarak tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, odaklanılması gereken kaza nedenleri ve önlemeye yönelik tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The fishing profession is one of the most dangerous occupations in the world. Security on fishing vessels has different interactions, including human, machine and environmental factors. If there is a fault in any of these interactions, a security problem may occur. The accidents resulting from these security problems can lead to loss of life and property, thus it is very important to detect and prevent the causes of accidents. In this study, unreported job accidents occurred in motor fishing vessels with full length of 12 m and above in the Eastern Black Sea region between 2000-2018 were investigated. All the results and findings of the study were obtained based on surveys. Bayes Network method, which has been applied frequently in the literature in recent years, has been used in the calculation of marine accident probabilities. The most important Bayesian node in man-overboard accidents is the non-compliance of the work site, which is the environmental internal factor. In the hit by object and jamming accidents, the most important prerequisite for the root factors are carelessness and non-compliance with the fishing gear. As a result of the study, recommendations were made for the reasons of accidents and preventions which should be focused on.