Türkiye'de tıp kütüphaneleri ve kanıta dayalı tıp kütüphaneciliği uygulamaları
Medical libraries in Turkey and applications of evidence-based medicine librarianship
  1. Tez No: 556343
  2. Yazar: MURAT SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL İLKNUR SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Deontoloji ve Tıp Tarihi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Information and Records Management, Medical History and Ethics, Documentation and Information
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Çoğu sağlık uygulayıcısı, lisans öğrenimi boyunca aldığı eğitimlerden ve metotlardan kopamamaktadır. İnanılmaz derecede dinamik yapıya sahip olan tıp bilimi için güncel bilgiye ulaşabilmek ve uygulamaya koymak hayati bir fonksiyondur. Sağlık hizmeti alan kişilerin, sağlık kurumlarının ve çalışanlarının gereksiz süreçlerden kendini kurtarması, bu fonksiyon sayesinde mümkün olabilmektedir. Sağlık sektörü ve çalışanları en çok güncel bilgiye ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyacın karşılanmasında en önemli tedarikçilerden bir tanesi“tıp kütüphaneleridir”. Kanıta Dayalı Tıp; tıbbın en tamamlayıcı tarafı olan“güncel bilgi”sağlayıcısı olmak, alınan tıp eğitimine yardımcı olmak ve bilgiyi biriktirerek, bu bilimi gereksiz süreçlerden (zaman, teşhis, tedavi, maliyet) kurtarmak konusunda büyük başarılar sağlamıştır. Sağlık hizmetleri, kanıta dayalı tıp ve bu bilimin kütüphaneciliği sayesinde büyük bir ivmelenme kazanmıştır. Bu çalışmada; Ülkemizdeki Tıp kütüphaneciliğinin durumu, tarihsel gelişimi, mevcudiyetleri, kanıta dayalı tıp bilimi, bu bilimin sınırları ve gelişimi, günümüzdeki durumu, tıp bilimine olan faydaları, metotları, uygulama alanları ve basamakları, bu birikimlere sahip çıkacak olan kütüphanecilik tarafı, kütüphaneciliğin bu bilimin içindeki yeri, bu bilimin kütüphanecilik ile hangi noktalarda kesiştiği konuları detaylı araştırma süreçlerinden sonra ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Most health practitioners cannot detach themselves from the training and methods they have taken during undergraduate study. For medical science, which has a dynamic structure at an incredible level, it is a vital function to reach and apply the current knowledge. Thanks to this function, it is possible for people who receive health care, health institutions and employees to get rid of unnecessary processes. Health sector and its employees need up-to-date information the most. One of the most important suppliers to meet this need is Medical Libraries. Evidence-Based Medicine has achieved a great success in terms of providing“Up-to-date Informatin”, which is the most complementary aspect of medicine; assisting the medical education and saving this science from unnecessary processes (time, diagnosis, treatment, cost) by accumulating information. Health services have gained great momentum thanks to evidence-based medicine and the librarianship of this science. In this study; The status, historical development and presence of medical librarianship in our country, evidence-based medicine, the boundaries and development of this science, its current situation, the benefits to medical science, the methods, the scope of application and steps, the librarianship side that will adopt these savings, the place of librarianship in this science, what points this science intersects with librarianship are put forth after detailed research.