Doğu Karadeniz bölgesindeki çocuk evleri ve çocuk evleri sitelerinde koruma altında olan çocukların benlik kavramı düzeylerinin araştırılması
Investigation of self concept of children in children houses and children's houses sites in east black sea region
  1. Tez No: 556346
  2. Yazar: DAVUT KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYDA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Bu çalışma çocuk evleri ve çocuk evleri sitelerinde koruma altında olan 9-15 yaş grubu çocuklarda benlik kavramı düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesini amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma genel tarama modelinin bir türü olan betimleyici ilişkisel tarama modeli ile tasarlanmıştır. Araştırmanın evreni Doğu Karadeniz illerinde AÇSHB İl Müdürlüklerine bağlı Çocuk Evleri ve Çocuk Evleri Sitelerinde koruma altında olan 9-15 yaş arası çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Çocuk Tanıtım Bilgi Formu”ve“Piers-Harris Çocuklar İçin Benlik Kavramı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirmesi SPSS 23.0 ile yapılmıştır. Veriler Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testlerinden faydalanarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate the self-concept levels in terms of various variables among children between 9-15 years of age who are under protection in children's houses and children's home sites. Material and Method: This research is designed with descriptive relational survey model which is a type of general survey model. The population of the study consists of children aged between 9-15 who are under protection in the Children's Houses and Children's Houses Sites in the Eastern Black Sea provinces. In order to collect data,“Child Introduction Information Form”and“Piers-Harris Self-Concept Scale for Children”were used. Data were evaluated with SPSS 23.0. Data were analyzed using Mann Whitney U and Kruskal Wallis H tests.