Türkiye'de kültürel iktidar tartışmaları: Cins dergisi üzerinden bir değerlendirme
Cultural power debate in Turkey: An evaluation on the magazine 'Cins'
- Tez No: 556367
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EKİN AKŞİT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türkiye'de özellikle Gezi protestoları sonrasında gittikçe artan yoğunlukta kamuoyunun gündemine taşınan“kültürel iktidar”tartışmaları, Türkiye'de siyaset ve bürokrasi alanında gücünü kaybetme sürecinde olan“seküler/Kemalist/solcu”kesimlerin kültür/sanat alanında çok uzun bir süredir var olan egemenliklerini Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde de sürdürdükleri iddiasına dayanarak başlatılmıştır. Bu çalışma,“kültürel iktidar”tartışmalarının mahiyetini Gezi protestoları sonrasında Türkiye'de ideoloji ve siyaset alanında yaşanan köklü dönüşümler bağlamında ele alarak kavramayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda, tez“kültürel iktidar”meselesine dair iktidar partisi ve ona yakın kesimlerin hamlelerinin 2013 sonrasında AKP'nin popülizmi bir siyaset mantığı olarak benimsemesinin bir göstergesi olarak değerlendirecektir. Çalışma bu önermeyi Gezi sonrasında, yerleşik“kültürel iktidara”meydan okuma iddiasıyla yayın hayatına başlayan Cins dergisinin içeriğine yönelik bir analizle derinleştirmeye çalışacaktır. Çalışmanın ilk bölümünde“kültürel iktidar”tartışmalarının ortaya çıkışı ve farklı toplumsal kesimler tarafından nasıl ele alındığı özetlenmiştir. İkinci bölümde ise Gezi Parkı Protestolarının hem AKP'nin kültürel hegemonya arayışında bir krizin semptomu hem de AKP'nin hegemonya stratejisinde ortaya çıkan popülist yöndeki değişimin başlangıcı olduğu gösterilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Cins dergisinin AKP'nin Gezi sonrası kültürel hegemonya hamlesinde üstlenmiş olduğu taşıyıcı rol, popülizm ile ilişkisi bağlamında, derginin kullandığı örüntüler üzerinden örneklendirilerek resmedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the aftermath of the Gezi protests in 2013, there emerged gradually intensifying debates as to who holds the“cultural power”in Turkey. The concept of cultural power and the discussions revolving around it was first initiated by the Justice and Development Party officials as well as the Islamist journalists and intellectuals who asserted and complained that the longstanding hegemony of the secularist and Kemalist circles on the field of culture continue unabated during the AKP period as well. This thesis aims to situate those debates pertaining to“cultural power”in Turkey within the ideological and political transformation of Turkish society after the Gezi uprising. In lieu of this framework, the thesis will assert that the discussion about and policies related to“cultural power”is a manifestation as well as the indication of the fact that the AKP was inclined, after the Gezi protests, to endorse an Islamic populist outlook in order to entrench its hegemony in Turkish politics. The thesis will substantiate and illustrate this argument by means of a close content analysis of the Islamic-nationalist magazine called Cins, which was initiated after the Gezi by a group of Islamist editors with the pretention of defying the existing cultural power of so-called secularist and leftist circles in the domain of art and literature. In the first chapter, the thesis explains how the problem of“cultural power”has been discussed among scholars and journalists in Turkey so far. In the second chapter, it investigates how the Gezi uprising induced the AKP government to incorporate an Islamic populist logic into its hegemonic strategy. The third and last chapter provides a close content analysis of the magazine Cins and shows the intricate relations between Islamic populism the discourse of cultural power.