Hekim empatisi ve hekim empatisi konusunda hastanın algı düzeylerinin ölçümü: Özel hastaneler örneği
Measurement of physician empathy and patient's perception level on physician empathy: Case of special hospitals
- Tez No: 556378
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KAPTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez özel hastanelerde uygulanan anketlere dayanarak hekim empatisi ve hekim empatisi konusunda hastanın algı düzeylerini ölçmeyi amaçlamıştır. Anketler İstanbul ilinde faaliyet gösteren Silivri – Tuzla coğrafi bölgesi içerisindeki özel hastanelerde çalışan cerrahi alan ve dahili alan hekimleri ile bu alanlardan hizmet alan hastalarla gerçekleştirilmiştir. Jefferson Hekim Empati Ölçeği ve Hekim Empatisi Konusunda Hastanın Algısı Ölçeği İstanbul İlinde faaliyet gösteren 35 özel hastanede çalışan cerrahi ve dahili uzmanlık branşında görev yapan 70 hekime ve bu hekimlerden sağlık hizmeti alan 420 hastaya uygulanmıştır. Bu çalışmada istatistiksel analizler SPSS 24.0 programı ile yapılmıştır. Dahiliye uzmanlık branşından görev yapan hekimlerin, hastalara karşı daha fazla empati kurduğu görüldü. Hekimlik mesleğine yeni başlayan ya da genç olan hekimlerin empati düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edildi. Sağlık hizmeti alan hastalar, cerrahi hekimlerinin daha fazla empati kurduğunu algıladı. Hastaların eğitim seviyesinin yüksek olması ve aynı zamanda sağlık çalışanı olarak tedavi hizmeti alması, hekimlerin bu kişilere karşı geliştirdikleri empati algısının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Hekimler ne kadar hastaları ile empati geliştirirse hastalar da bu empatiyi daha net algıladıkları sonucuna ulaşılmıştır Hekimlerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve hastaların sağlık bilgisini artırıcı eğitim planlamalarının yapılmasıyla hekimin hastalara karşı kurduğu empatide artış olacağı ve hastanın da daha iyi bir sağlık hizmeti alacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to measure the doctors' emphaty and the patients' levels of perception about it in the surveys conducted to the private hospitals. The surveys were carried out with the doctors who worked in the surgical and internal medicine departments at the private hospitals, located in Silivri - Tuzla geographic region in the province of Istanbul and also with the patients who were cured there. The Patient's Perception scale of Physician Emphaty and Jefferson Scale of Physician Emphaty were applied to 70 physicians who worked at 35 private hospitals in Istanbul and to 420 patients who received health services from these physicians. In this study, various statistical analysis were done by SPSS 24.0 program. It is observed that the physicians who worked in the internal medicine had more empathy towards the patients. Also, it is determined that the physicians who were new to the medical profession or who were young, had higher empathy levels. The patients who received health services perceived that the surgeons had more empathy. Moreover, it is found that the empathy perception, developed by the physicians was higher towards the patients who were the health staff of good education. It is concluded that the more the doctors develop empathy with their patients, the more the patients will perceive it. It is thought that the physician's empathy with the patients will be increased and the patient will get better health services not only by improving the working conditions of the physicians but also preparing the educational plans to increase the health information of the patients.