Ankara ağızlarında zarf-fiil cümleleri
Adverbial predications in Ankara dialects
- Tez No: 556394
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada; Ankara ağızlarında zarf-fiilli parçalarla kurulan yan cümle tipleri, sözdizimsel düzeyde ele alınmaya çalışılmıştır. Zarf-filli parçalar; belirli eklerin fiil tabanına eklenmesiyle oluşturulur, ana cümleye bağımlı durumdadır ve onu farklı anlamsal yönlerden tamamlayarak belirteç görevi üstlenir. Genel olarak Türkiye Türkçesi üzerinden ele alınan bu kavram, ağızlar çerçevesinde yeterli ilgiyi görmemektedir. İlgili konu bu çalışmada ağızlar bağlamında ele alınmaktadır. Ankara ağızları çerçevesinde, zarf-fiillerle kurulan yan cümlelerin, temel cümleyle kurdukları anlamsal ve sözdizimsel ilişkiler çalışmanın temel konusunu oluşturmaktadır. Tezin örneklem evrenini Prof. Dr. Nurettin Demir ve ekibi tarafından yürütülen ANADOK (Ankara Ağızları Dokümantasyonu) adlı TÜBİTAK projesi kapsamında Ankara'nın ilçe ve köylerinden elde edilen veriler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the types of adverbial predications which consist of converbs in Ankara dialects are discussed at the syntactic level. Converb segments are formed with adding specific suffixes to verb base. Besides, these structures undertake different syntactic meanings as reason, purpose, manner and time in the main sentence. Therefore, these structures are subordinated with adverbial functions. In general, converb clauses which are addressed from their Turkish usage do not receive enough attention within the studies of dialects. Because of this reason, converb clauses are discussed in terms of dialects in this study. The main topics of the study are semantic and syntactic relationships between converb clauses and main clauses in Ankara dialects. The data which were gathered from the districts and villages of Ankara within the scope of ANADOK (Documentation of Ankara Dialects) TÜBİTAK Project which was carried out by Prof.Dr. Nurettin Demir and his colleagues constitute the paradigm of this thesis.