Katılımcı algılarının kongre turizminin geliştirilmesine etkileri; Antalya ilinde bir araştırma
Effects of participants' perception on improvement of congress tourism a research in Antalya sample
  1. Tez No: 556439
  2. Yazar: ENDER EMİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KOVANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmanın amacı kongre katılımcılarının tercihleri, beklenti ve tatminlerinin değerlendirilmesi ile kongre turizminin geliştirilmesine yönelik öneriler geliştirilmesidir. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evreni 21-24 Şubat 2019 tarihleri arasında Antalya ilinde düzenlenen Pediatrik Probiyotik Prebiyotik kongresinin katılımcılarıdır. Araştırmanın önemli sonuçları arasında Katılımcıları kongre Tercihleri ile Beklenti Tatmini arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kongre tercihleri katılımcıların kongreye yönelik beklenti tatminini pozitif yönde orta şiddette etkilediği görülmüştür. Kongre katılımcılarının unvan değişkeni bakımından maddi maliyet boyutunda anlamlı farklılık görülmüş olup profesör olan katılımcıların puanı araştırma görevlisi katılımcılara göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to bring forward proposals aiming at the development of convention tourism by evaluating the preferences, expectation and satisfaction of the participants in congress.İn this study ,Survey method was preferred to collect the data. The population of this research includes the participants of Pediatric Probiotic Prebiotic Congress held between 21 st and 24 th of February in Antalya. The analysis of this study shows that there is a positive correlation between congress preferences and satisfaction of expectance. In addition to this, Congress preferences are seen to affect the satisfaction of expectance moderately in a positive way. Academic titles of the congress participants are seen to cause significant difference in the aspect of financial cost.And participants who are professors score more than the research assistant participants.