Ismetü'l-enbiyâ' fi'l-Kur'âni'l-Kerîm dirâse tahlîliyye li'l-âyâti'l-mûhime mâ yünâfîhi
Kur'an-ı Kerim'de peygamberlerin ismet sıfatı âyetlerin analitik incelemesi aksini düşündüren
  1. Tez No: 580935
  2. Yazar: MUHAMMED OSMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAJMEDDIN ALLISSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez; önsöz, giriş, iki bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Çalışmada ilk bakışta peygamberlerin günah işlediği zannı oluşturan ayetler sunulmuştur. Bazı kişiler bu ayetlere dayanarak peygamberlerin masumiyeti (ismeti) konusunda şüpheler ortaya atıyorlar. Araştırmada peygamberlerin ismeti konusunda ortaya atılan bu şüphelere cevaplar verilmiştir. Giriş kısmında peygamberlik kavramı, onun hükümleri, şartları açıklanmıştır. Ayrıca ismet kavramı, onun hakikati ve bu sıfatın peygamberlerde bulunması gerekli olan zaman izah edilmiştir. Birinci bölümde peygamberlerin inancıyla ilgili olan ve zahirinden peygamberlerin ismet özelliğini zedeleyecek; şirk, inkar, Allah hakkında cahillik gibi bir manasının olduğu zannedilebilecek ayetler sunulmuştur. Sonrasında bu şüphelere cevaplar verilerek onların yanlışlığı ortaya koyulmuştur. İkinci bölümde ise peygamberlerin eylemleriyle ilgili olan ve zahirinden peygamberlerin ismet özelliğini zedeleyecek; adam öldürme ve yalan gibi inançla ilgili olmayan bir günaha girdikleri zannedilebilecek ayetler sunulmuştur. Sonrasında ise cevaplar verilmiştir. Çalışma, elde edilen en önemli sonuçların ve peygamberlerin ismetini araştıranlar için önemli tavsiyelerin zikredilmesiyle bitirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, entitled“The infallibility of prophets in the Holy Quran”, has come with an introduction, a preface, two chapters, and a conclusion. During his study, the researcher presented the Quranic verses which when we read , they may have been understood that the prophets, peace and blessings be upon them, have submitted sins. So Some people have raised suspicions about the infallibility of the prophets based on these verses. The researcher addresses and provides answers to the suspicions raised about the prophets'“peace be upon them”infallibility. In the preface, the researcher defined the prophecy and its meaning, in addition to its terms and conditions, and he defined the meaning of the infallibility, and its reality, in addition to the time it must be obtained by the prophets ,peace be upon them. In the first chapter, the researcher presented the Quranic verses which are related to the belief of the prophets, peace be upon them, which may be misleading from the appearance of the mug in the infallibility of Prophet , peace be upon them , such as polytheism, infidelity and ignorance of God Almighty, and he answered these suspicions, and affirmed their invalidity. In the second chapter, the researcher presented the Qur'anic verses which are related to the acts of the prophets, peace be upon them, which may be misleading from the appearance of the mug in the infallibility of the prophets, peace be upon them, such as killing, lying in addition to the other sins that are not related to the belief in God. The letter ended with a statement of the most important conclusions reached by the researcher, in addition to the most important recommendations for the scholars of the subject of infallibility of the prophets ,peace be upon them.