Parasetamol ile karaciğer ve böbrek toksikasyonu oluşturulan ratlarda, sodyum pentaboratın bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of sodium pentaborate on several biochemical parameters of liver and kidney toxicity induced by paracetamol in rats
- Tez No: 556510
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ UTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Bu çalışmada parasetamol kaynaklı karaciğer ve böbrek toksisitesi üzerine sodyum pentaboratın etkileri araştırılmıştır. Materyal ve Metot: 7'şer adet 5 grup olan 35 adet Sprague Dawley erkek ratlar, 6 gün uygulamaya tabi tutuldu. 1. Grup (Kontrol): 6 gün oral serum fizyolojik uygulandı. 2. Grup (Parasetamol, PRC): 6 gün oral serum fizyolojik uygulamasından 30 dk sonra 1 g/kg oral, tek doz parasetamol verilerek karaciğer ve böbrek toksisitesi sağlandı. 3. Grup (Sodyum pentaborat 100 mg/kg, Bor100): 6 gün oral olarak bor verildi. 4. Grup (Parasetamol+Sodyum pentaborat 50 mg/kg, PRC+Bor50): 6 gün oral olarak bor ve 6. gün bor uygulamasından 30 dk sonra oral tek doz parasetamol (1 g/kg) verildi. 5. Grup (Parasetamol+Sodyum pentaborat 100 mg/kg, PRC+Bor100): 6 gün oral olarak bor ve 6. gün bor uygulamasından 30 dk sonra oral tek doz parasetamol (1 g/kg) verildi. Çalışma sonunda alınan kan ve karaciğer ile böbrek dokularında biyokimyasal analizler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study was aimed to investigate the effects of sodium pentaborate on paracetamol caused liver and kidney toxicity in rats. Material and method: 35 Sprague Dawley male rats were divided into 5 groups, with 7 rats in each group were treated for 6 days. Group 1 (Control): Oral saline was given for 6 days. Group 2 (Paracetamol, PRC): 30 minutes after oral saline administration for 6 days, a single dose PRC was given (1g/kg) for inducing liver and kidney toxicity. Group 3 (Sodium pentaborate 100 mg/kg, Boron100): Boron was given orally for 6 days. Group 4 (Paracetamol+Sodium pentaborate 50 mg/kg, PRC+Boron50): Boron was given orally for 6 days and paracetamol (1 g/kg) was given orally 30 minutes after the boron on the 6th day. Group 5 (Paracetamol+Sodium pentaborate 100 mg/kg, PRC+Boron100): Boron was given orally for 6 days and paracetamol (1 g/kg) was given orally 30 minutes after the boron on the 6th day. Blood samples, liver and kidney tissue samples were biochemical analysed at the end of study.