Periton diyalizi hastalarının periton sıvısında trefoil faktör 3 peptid düzeyi ile hasta sağkalımı ve teknik sağkalım arasındaki ilişki
  1. Tez No: 556509
  2. Yazar: ALİ ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET HAKKI ARIKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Periton diyalizi hastalarında, peritoneal inflamasyon ile mortalite ve teknik yetersizlik arasındaki ilişki daha önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Birçok çalışmada trefoil faktör-3(TFF-3) peptidinin; yara iyileşmesi, mukozal koruma, hücre proliferasyonu ve in-vivo, in-vitro hücre migrasyonunda görev aldığı ve inflamatuar süreçte rol oynadığı bildirilmiştir. Periton sıvısında TFF-3 düzeyi ile periton diyalizi hastalarının sağkalımı ve teknik sağkalımı arasındaki ilişkinin gösterilmesi planlanmıştır. Yöntem: Şubat 2013 tarihinde, Marmara Üniversitesi Nefroloji Bilim Dalı Periton Diyalizi polikliniğinde takip edilen 38 hastanın periton sıvısında TFF-3 düzeyi ELİZA yöntemi ile ölçülmüştür. Şubat 2013 – Şubat 2019 tarihleri arasında hastaların izlem dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların takip süresi, peritonit atağı sayısı, tüm nedenlere bağlı mortalite, kardiyovasküler morbidite ve mortalite, teknik yetersilik durumu ve nedenleri, rezidüel idrar miktarı, son peritoneal eşitleme testi(PET) sonuçları ve laboratuar sonuçları (BUN, kreatinin, hemoglobin, kalsiyum, fosfor, parathormon, ferritin, ürik asit, C reaktif protein, sedimentasyon, albumin) izlem verilerinden elde edilmiştir. İstatistiksel analiz için SPSS 22.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The relationship between peritoneal inflammation and both mortality and technical survival in peritoneal dialysis patients has been shown in previous studies. In several studies, it has been reported that the trefoil factor-3 (TFF-3) peptide is involved in wound healing, mucosal protection, cell proliferation, and in-vivo, in-vitro cell migration and plays a role in the inflammatory process. It is planned to show the relationship between TFF-3 level in peritoneal fluid and patient survival also technical survival in peritoneal dialysis patients. Method: TFF-3 levels in peritoneal fluid of 38 patients who were followed in Marmara University Department of Nephrology Peritoneal Dialysis Department were evaluated by ELISA method in February 2013. The follow-up files of the patients were reviewed retrospectively between February 2013 and February 2019. Patient follow-up period, number of peritonitis episodes, all-cause mortality, cardiovascular morbidity and mortality, technical survival status and causes, residual urine volume, last peritoneal equilibration test (PET) results and laboratory results (BUN, creatinine, hemoglobin, calcium, phosphorus, parathormone, ferritin, uric acid, C-reactive protein, sedimentation, albumin) were obtained from the follow-up data. SPSS 22.0 program was used for statistical analysis.