Harran ovası koşullarında bazı cin mısırı (Zea mays L. Everta) genotiplerinin tane verimi ve verimle ilgili bazı morfolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and some morphological characteristics of some pop corn genotypes (Zea mays L. Everta) under harran plain conditions
- Tez No: 556529
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma ile bazı cin mısırı genotiplerinin tane verimi ve verimle ilgili bazı morfolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 2017 senesi üretim döneminde ikinci ürün olarak Şanlıurfa koşullarında yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede başta ANTCİN-98, AYCİN R-427, AYCİN R-997, ELACİN ve BAHARCİN olmak üzere toplam 13 cin mısırı genotipi kullanılmıştır. Araştırma sürecinde tepe püskülü çiçeklenme süresi, koçan püskülü çiçeklenme süresi, bitki boyu, yaprak sayısı, sap kalınlığı, ilk koçan yüksekliği, koçan çapı, koçan uzunluğu, koçanda sıra sayısı, koçanda dane sayısı, koçanda dane ağırlığı gibi özellikler incelenmiştir. Ayrıca bin dane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, sömek oranı, yaş bitki ağırlığı, kuru bitki ağırlığı, hasat indeksi, tane verimi, patlama hacmi, patlamayan tane oranı ve protein oranı da incelenen özellikler arasındadır. Yürütülen çalışma sonucunda diğer genotiplere göre 411KTR05, 5YTR1305 ve ELACİN genotiplerinden daha fazla verim elde edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was to aimed for determining yield and some yield parameters of some popcorn genotypes. Study was carried out in Şanlıurfa conditions during the second crop growing season of 2017. The experiment was designed complete randomized blocks design with three replicates. In the research 13 popcorn genotypes including ANTCİN-98, AYCİN R-427, AYCİN R-997, ELACİN and BAHARCİN genotypes were used as a crop material. In the study, some morphological properties such as tassel flowering period, ear silking period, plant height, leaf number, stem diameter, height of first ear, ear diameter, ear length, row number of ear, kernel number of ear, kernel weight of ear were investigated. And also another characteristic such as 1000 seed weight, hectoliter weight, cob ratio, wet plant weight, dry plant weight, harvest index, grain yield, popping volume, unpopped kernel ratio and protein ratio were determined. It was determined that 411KTR05, 5YTR1305 ve ELACİN popcorn genotypes gave higher grain yield values than others.