Trafik kazalarına etki eden parametrelerin faktöriyel tasarım yöntemi ile incelenmesi
Investigation of parameters affecting the traffic accidents by factorial design method
  1. Tez No: 556530
  2. Yazar: MERVE BURÇİN CENİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ PAYIDAR AKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında trafik hakkında genel bilgiler verilmiş olup trafik kazalarına etki eden kişi, araç ve çevresel faktörler incelenmiştir. Trafik güvenliği etmenlerinden yol unsuru detaylı bir biçimde ele alınarak trafik kazaları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Faktöriyel tasarım yöntemi hakkında bilgi verilerek içerisinde yol geometri unsurlarını barındıran altı model incelenmiştir. İçeriğinde yatay kurbta meydana gelen, ana yoldan tali yola dönüş parametrelerini barındıran, sabit cisme çarpma ve banket varlığında meydana gelen kazaları tahmin eden modellerdeki parametrelerin duyarlılıkları incelenmiştir. Modellerin değerlendirilmesi sonucunda ortalama trafik hacminin kazaların meydana gelmesinde en etkili parametre olduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca yatay kurbu oluşturan parametreler ve yol elemanlarının da kazalarda etkili olduğu sonuçlarına ulaşılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, an outline of traffic was given and person, vehicle, environmental factors affecting the traffic accidents were investigated. One of the traffic safety factors, the road component, was scrutinized and its effects on traffic accidents were evaluated. The outline of factorial design method was given and six models including road geometry components were surveyed. The sensitivity of parameters consisted of models predicting accidents in horizontal curve, including parameters of turning from main road to minor road, crashing to fixed bodies and accidents happening in the presence of banquette were examined. As a result of models' study, the average traffic volume was exhibited as the predominant parameter on traffic accidents. Furthermore, it was determined that parameters of horizontal curve and road elements have an impact on accidents. The solution recommendations were proposed.