Hafız Şirazi Divanı'nın Türkiye yazma eserler kurumuna kayıtlı ('06 HK 1006', '45 HK 2658' ve '06 HK 262' arşiv numaralı) nüshalarının tezyini açıdan incelenmesi
The adorning of copies of Hafiz Şirazi Divani that are registered in Türkiye work instition with the archive numbers'06 HK 1006', '06 HK 262' and '45 HK 2658'
  1. Tez No: 556540
  2. Yazar: ÜLKÜ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MESUDE HÜLYA DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kültürel miras insanın binlerce yıllık tecrübesi içinde biriktirdiği, geliştirdiği, kuşaktan kuşağa aktararak günümüze getirdiği zenginlikler bütünü olarak tanımlanmaktadır. Bu çerçevede kitap sanatları da bir medeniyetin sanat anlayışını geçmişten geleceğe aktarmada önemli bir miras olarak görülmektedir. Yazma eserlerin ciltleri, tezhipli, minyatürlü sayfaları yani süsleme sanatlarının bulunduğu sayfalar incelenip analiz edilerek dönem özellikleri ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada 13. yüzyılda yazılan ve 19. yüzyıla kadar el yazması olarak çoğaltılmaya devam edilen Hâfız Şems ed-dîn Muhammed Şîrâzî (720-788/1320-1396)'nin yazmış olduğu“Divan”adındaki eserin 06 hk 1006, 06 hk 262 ve 45 hk 2658 arşiv numaralı nüshaları tezyini yönden incelenerek analiz edilmesi amaçlanmıştır. Günümüzde kullanılan adı Hafız Şirazi Divanı olan yazma eserin çeşitli kütüphanelerde bulunan elliyi aşkın nüshası bulunmaktadır. Bu yazma eserlerin bir kısmına tezhip ve minyatürlerle bezemeler yapılmış olsa da hiçbir süsleme unsuru olmayan nüshaların da bulunduğu bilinmektedir. Bu çalışmada incelenecek olan nüshalarda bazı sayfalar minyatürlerle bezenmiştir. Yöntem ise verilerin toplanması, analizi ve yorumlanması olarak belirlenmiş ve belgelenerek alana katkı sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cultural inheritance is defined as the total of richness that man gathered, developed, transterred from one generation to another and brought up to now with his long experience. In this aspect: book art is accepted as an importent inheritance in transferring a civilazation's under standing of art from the past to the future. The bindings of written works, gilding and miniaturel papers are analysed so the fetures of the perial are found. In this work the archieve numbers of 06 hk 1006, 06 hk 262 and 45 hk 2658 of“Dîvan”written by Hâfız Şems ed-din Muhammed Şîrâzî (720-788/1320-1396) in 13th century and augmented by hand-writting till 19th century aim to analyse there pages about adorning. Today, this written work's name is“Şîrâzî Dîvanı”and it has more than 50 copies in different libraries. In these written works gilding and miniature arts are seen, but sometimes unadorned copies can be seen. In this work, there is miniature on the copies that would be analysed. Composition features will be analysed by drawing these miniatures. The method is gathering the data, analyse and comment. It is aimed to contribute to the area with evidence.