Suriyeli mülteci öğrencilerde kendini toparlama gücünün incelenmesi
Investigation of the resilience in Syrian refugee students
  1. Tez No: 556541
  2. Yazar: ÜMİT GÜLERSEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı Suriyeli mülteci öğrencilerde kendini toparlama gücü ile ilişkili risk faktörleri ve koruyucu faktörleri incelemektir. Bu kapsamda ülkelerindeki iç savaştan dolayı Türkiye'ye göç eden yaşları 10 ile 17 arasında değişen 43 kız ve 18 erkek olmak üzere ortaokul ve lisede öğrenim gören 61 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik bakış açısı kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ve katılımcıların demografik bilgilerini öğrenebilmek amacıyla kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Görüşmelerden elde edilen verilerin içerik analizi sonuçlarına göre katılımcıların en çok çevresel risk faktörleriyle karşılaştıkları buna karşılık olarak en çok bireysel koruyucu faktörleri kullandıkları görülmüştür. Katılımcıların Türkiye'de sırasıyla en çok karşılaştıkları risk faktörleri şu şekildedir: Dil bilmemek, maddi durumun bozulması (ebeveynin işi, para vb. ), akran ilişkilerinde bozulma, fiziksel ortamla ilgili değişiklikler (yaşadığı ortam), dil faktörünün etkisiyle akademik başarının düşmesi, okulla ilgili risk faktörleri, kültürel uyumun gerçekleşmemesi, barınma, iş problemi ve ailenin toplum tarafından dışlanması. Katılımcıların sahip oldukları koruyucu faktörler ise şu şekildedir: Kendine güven, sabretme, güçlü olma, sosyal yeterlik, bilişsel yeterlik, problem çözme, inançlı olma, azim, cesaret, kararlılık, sosyal ilgi, umut, yeni öğrenmelere açık olma, uyumlu olma, sağlıklı kişilerarası ilişkiler kurma, aile desteği, arkadaş desteği, öğretmen desteği, akraba/komşu desteği, devlet desteği, sosyal ilişkiler, sosyal kültürel etkinlikler ve dini etkinlikler. Katılımcıların olumsuz yaşam olaylarıyla başa çıkabildikleri, kendini toparlama gücünün yaşadıkları olumsuz yaşam olaylarına rağmen geliştirilebilir seviyede olduğu, Türkiye'ye uyumlarının sağlanabilmesi için çevresel koruyucu faktörlerin etkisinin artırılması gerektiği belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ilgili alanyazın bağlamında tartışılmış ve sonraki çalışmalar için hem araştırmacılara hem de uygulama alanında çalışanlara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the risk factors and protective factors associated with the resilience of Syrian refugee students. To this end, semi-structured interviews have been conducted on 61 students having education in middle-school and high school levels with 43 of them being females and 18 males aged between 10 and 17 and who migrated to Turkey because of civil war in their homeland. The research applies phenomenological point of view, which is one of qualitative research methods. In the study, semi-structured interview form developed by the researcher was used as data collection tool as well as personal information form in order to gather demographical data on participants. According to content analysis results conducted on the data gathered from the interviews, participants are mostly found to face with environmental risk factors while using personal protective factors against this. The most common risk factors, respectively, faced by the participants in Turkey are as follows: Lack of foreign language skills, degradation of financial situation (parent's job, money, etc. ), deterioration in peer relationships, changes related to the physical environment (change of residential location), decline in academic achievement under the influence of the language factor, school related risk factors, lack of cultural adaptation, housing, unemployment problems and exclusion of families by society. The protective factors of the participants have been listed as follows: Confidence, patience, strength, social competence, cognitive competence, problem solving skills, belief, perseverance, courage, determination, social interest, hope, being open to learning new things, adaptability, good interpersonal skills, family support, friend support, teacher support, relative/neighbor support, state support, social relations, social/cultural and religious activities. It has been clarified under the case-study that participants are able to cope with negative life events, despite their negative experiences in life, their self-resilience is still at a recoverable level and that there is a need to promote protective effects of environmental factors in order to ensure their compliance to conditions in Turkey. The results of the research were discussed in accordance with relevant literature and suggestions were provided to both researchers and field workers for further studies.