Mülteci/sığınmacı ve Türk adölesanların beden kütle indeksleri, fiziksel aktivite tutumları ve beslenme alışkanlıklarının belirlenmesi
Determination of body mass index, physical activity attitudes and nutritional habits of refugees/refugees and Turkish adolescents
  1. Tez No: 752454
  2. Yazar: BÜŞRA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dünyayı ve ülkemizi önemli ölçüde etkileyen göç, özellikle büyüme ve gelişme sürecindeki çocukları olumsuz etkilemektedir. Göç sürecindeki sosyoekonomik yetersizlikler, kendini koruyamama gibi sebepler çocuklarda kalıcı sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Araştırma Konya'da bir ortaokulda okumakta olan 10-14 yaş grubu Suriyeli mülteci/sığınmacı ve Türk adölesanların Beden Kütle İndeksleri, fiziksel aktivite tutumları ve beslenme alışkanlıklarını karşılaştırmak amacıyla Ocak 2021-Şubat 2022 tarihleri arasında tanımlayıcı karşılaştırmalı türde yapılmıştır. Çalışmaya 345 mülteci/sığınmacı ve Türk öğrenci katılmıştır. Veriler; bir anket formu, Aile Refah Ölçeği, Fiziksel Aktivite Tutum Ölçeği ve Adölesan Çağı Öğrencilerde Beslenme Alışkanlıklarının Değerlendirilmesi İndeksi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde; ortalama, standart sapma, sayı, yüzde değerleri ile ki-kare testi, bağımsız gruplarda t testi, çoklu regresyon analizi ve ancova analizi kullanılmıştır. Katılımcıların %34,5'i mülteci/sığınmacı, %65,5'i ise Türk öğrencilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Negative progress in the world and the commute to progress, progress and progress. Reasons such as socioeconomic inadequacies and inability to protect oneself during the migration process can cause permanent health problems in children. The research was conducted in a descriptive comparative type between January 2021 and February 2022 in order to compare the Body Mass Indexes, physical activity attitudes and nutritional habits of 10-14 age group Syrian refugees/asylum seekers and Turkish adolescents studying at a secondary school in Konya. 345 refugees/asylum seekers and Turkish students participated in the study. Data; A questionnaire form was collected in September-October 2021 using the Family Welfare Scale, the Physical Activity Attitude Scale and the Evaluation Index of Nutritional Habits in Adolescent Students. In the analysis of data; mean, standard deviation, number, percentage values and chi-square test, independent groups t test, multiple regression analysis and ancova analysis were used. 34.5% of the students are refugee/asylumseekers and 65.5% are Turkish students.