Türkiye'de kurulan gayrimenkul yatırım fonlarının gayrimenkul değerleme sektörüne etkisi
The impact on real estate appraisal sector of the realestate investment funds that is established in Turkey
- Tez No: 556584
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LALE BERKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gayrimenkul farklı tüm fonksiyonları ile barınma, çalışma vs. gibi günlük ihtiyaçların karşılandığı bir yapıyı ifade etse de aslında yatırım aracı olarak da önemli bir yere sahiptir. Türkiye'de gayrimenkul yatırımında geleneksel alışkanlıklar hala devam etmektedir. Gayrimenkul yatırımı denince akla ilk gelen fonksiyon konut olup insanlar barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bir konut sahibi olmak istemektedirler. Halbuki gayrimenkul yatırımı tıpkı finansal bir yatırım aracı gibidir. Burada yatırım yapılan gayrimenkulün fonksiyonunun ne olduğunun önemi olmadığı gibi, lokasyonunun da önemi yoktur. Gayrimenkul yatırımında önemli olan yüksek getiri sağlanabilecek gayrimenkule yatırım yapabilmektedir. Bu getiri direkt gayrimenkul edinimine gerek kalmadan yeni gayrimenkul yatırım araçları ile de sağlanabilmektedir. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yayınlanan tebliğ“Gayrimenkul Yatırım Fonları”nın kurulmasını ve böylece yeni bir gayrimenkul yatırım aracının oluşmasını sağlamıştır. GYF'ler ile bireysel yatırıma göre daha avantajlı bir şekilde gayrimenkulden getiri sağlanacağı ve gayrimenkul sektörünün gelişmesine katkı sağlanacağı düşünülmüştür. Türkiye'de 2014 yılında yayınlanan tebliğ ile fon kurulmasının önü açılsa da fonların portföylerinin oluşması ile ilgili gelişmeler beklenen hızda gerçekleşememiştir. Tebliğin yayınlanmasından sonra ülkenin dış ilişkilerde yaşadığı olumsuzluklar, darbe girişimi, döviz kurlarındaki dalgalanmalar gibi birçok etken fonların özellikle yabancı yatırımcıyı çekmesi açısından beklenen talebi görmesini engellemiştir. Yerli yatırımcılar için ise alışılmış gayrimenkul ediniminden farklı olduğu için kısa zamanda beklenen ilgi görülmemiştir. Ancak yine de fonlar 3 yılda yaklaşık 2,6 Milyar TL'lik büyüklüğe ulaşmayı başarmıştır ve bu portföylerde bulunan tüm gayrimenkullerin değerlemesi gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından yapılmıştır. Gayrimenkul değerleme şirketleri çoğunlukla banka işlerine hizmet vermekte iken gayrimenkul yatırım fonlarında değerleme raporunun hazırlanması zorunluluğu, değerleme raporu hazırlayan kuruluşlar için yeni iş kaynağı yaratmıştır. Bu çalışma kapsamında GYF'lerin değerleme sektörü üzerindeki etkisi kurulan hipotezler doğrultusunda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the real estate represents a building where is used for daily needs with its all different functions (sheltering, working etc.), it also has an important position as an investment tool. The traditional habits are still continue for the real estate investments in Turkey. The first thing that comes to mind when it comes to the real estate investment is the function of housing. The people wants to have a house for the purposes of fulfill their needs for living. However, real estate investment is just like a financial investment vehicle. There is no importance of the function of the property being invested as well as its location. It is important that making investment to assets which provide high return in real estate investment. That return can be obtained with new real estate investment vehiclers without any direct investment acquisition. With the communiqué issued by the Capital Markets Board, the establishment of real estate investment funds provided the comprise of a new real estate investment vehicle. It is thought that the real estate investment funds will be more advantageous than individual real investment and will contribute to the development of the real estate sector. It was paved the way for the establishment of funds with the communiqué published in Turkey in 2014, but developments related to comprising of the fund portfolio had not occurred at the expected rate. After the publication of the communiqué, many factors such as the negativities in foreign relations of the country, the coup attempt and the fluctuations in the exchange rates it had prevented the funds from seeing the demand expected by foreign investors. As for domestic investors, the expected attention was not observed in a short time because of its difference from the usual real estate acquisition. However, the funds was managed to reach 2.6 Billion TL fund size in 3 years and the valuation of all real estates in these portfolios was made by real estate appraisal companies. While real estate appraisal companies serve mostly bank jobs, the necessity of preparing valuation report in real estate investment funds has created a new source of work for the institutions preparing valuation report. Within the scope of this study, the imüact of real estate investment funds on the appraisal sector has been examined in line with established hypotheses.