MS'li bireylerde tedaviye uyumu etkileyen faktörler
That affect medi̇cati̇on adherence i̇n i̇ndi̇vi̇duals wi̇th MS
- Tez No: 556631
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
MS hastalarında parenteral tedaviyi de içeren uzun süreli tedavi uygulanmakta, hastalarda çeşitli nedenler ile tedavi uyumunda sorun yaşamaktadır. Bu çalışma MS hastalarının tedavi uyumunu etkileyen faktörleri saptamak ve tedavi uyumlarını arttırmaya yönelik öneriler geliştirmek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma verileri Nisan-Ekim 2018 tarihlerinde, Tekirdağ ve Edirne illerindeki üniversite hastanelerinin nöroloji polikliniğinde MS tanısı ile takip edilen 211 hasta ile yüz yüze görüşülerek elde edilmiştir. Araştırmada“Hasta Tanılama Formu”,“Morisky Tedaviye Uyum Ölçeği”,“Beck Depresyon Ölçeği”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ve“Hastalık Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada yer alan hastaların yaş ortalaması 40,03±10,82 olup, hastaların %70,1'i kadındır. Hastaların Morisky Tedaviye Uyum Ölçeği'nden aldıkları puan ortalama 0,78±0,90 olarak hesaplanmış ve hastaların %48'inin tedaviye uyumunun iyi düzeyde olduğu saptanmıştır. MS hastalarında Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'nden ortalama 64,79±16,53 puan alınmış olup, sosyal destek algısı daha iyi olanlarda tedavi uyumu da daha yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Long term treatments including parenteral medications are applied in MS patients, and patients may experience problems with medication adherence for various reasons. This descriptive study was planned to determine the factors affecting the medication adherence of MS patients and to develop suggestions towards increasing the medication adherence of MS patients. Study data was obtained between April and October 2018 through face to face interviews with 211 patients diagnosed with MS and monitored in the neurology polyclinics of the university hospitals in the cities of Tekirdağ and Edirne. A“Patient Identification Form”, the“Morisky Medication Adherence Scale”, the“Beck Depression Inventory”, the“Multidimensional Perceived Social Support Scale”, and the“Illness Perception Scale”were used for data collection. The mean age of the patients included in the study was 40.03±10.82, and 70.1% were female. The mean score attained by the patients from the Morisky Medication Adherence Scale was calculated to be 0.78±0.90, and the medication adherences of 48% of the patients were found to be on a good level. The MS patients took a mean score of 64.79±16.53 from the Multidimensional Perceived Social Support Scale, and medication adherence was found to be better among those with better perceived social support (p0.05).