Öğretmenlerde ses yorgunluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of voice fatigue in teachers
  1. Tez No: 849082
  2. Yazar: MELİKE ÇANTA
  3. Danışmanlar: DR. SELİM ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, seslerine iş hayatlarında yoğun gereklilik duyan profesyonel ses kullanıcılarından öğretmenlerin ses yorgunluklarının dinlenme/tatil dönemi etkisini incelemektir. Bu çalışmaya farklı branşlarda görev yapmakta olan 23 ile 56 yaş arasında toplam 61 öğretmen katıldı ve katılımcılar geçerliliği ve güvenilirliği yapılmış olan“Ses Yorgunluğu Ölçeği (SYÖ)”ile değerlendirildi. Bu değerlendirme çalışma dönemi sonunda ve dinlenme dönemi sonunda iki kez gerçekleştirildi. Elde edilen veriler dinlenmenin ses yorgunluğu üzerine etkisini görmek için analiz edildi. Ses Yorgunluğu Ölçeğinin ilk iki ana başlığı olan“Yorulma ve Kaçınma”ile“Fiziksel Rahatsızlık”boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0,05). Elde edilen bulgular dinlenmenin öğretmenlerin ses yorgunluğu üzerine olumlu etkisini göstermektedir. İlk iki ana başlıkta anlamlı farklılık olup“Dinlenme ile İyileşme”boyutunda anlamlı farklılık olmayışı öğretmenlerin farkındalık içinde olmadığını ve ses sağlıklarını korumaları için bilgilendirilmelerin olması gerektiğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the changes in the vocal fatigue of teachers, who are professional voice users with intense requirements for their voices in their professional lives, in relation to the impact of rest-vacation periods. A total of 61 teachers, aged between 23 and 56, working in different fields, participated in this study. Participants were evaluated using the Vocal Fatigue Index (VFI), a valid and reliable self-report tool. This evaluation took place twice, at the end of the work period and at the end of the rest period. The data obtained were analyzed to observe the effect of rest on vocal fatigue.