Polikistik over sendromlu hastalarda fibroblast growth factor-23 düzeyinin değerlendirilmesi
- Tez No: 556663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVİT ÇULHA
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Polikistik over sendrom (PCOS)'lu kadınlar glukoz intoleransı ve insülin direnci, tip 2 diabetes mellitus ve vasküler hastalıklar gibi komplikasyonlar açısından risk altındadırlar. Yüksek serum fibroblast büyüme faktörü (FGF23) düzeyleri, böbrek fonksiyonu normal olan bireylerde bile artmış kardiyovasküler mortalite ile ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı PCOS'lu hastalarda FGF23 düzeylerini sağlıklı bireylerdeki ile karşılaştırmak ve FGF23 düzeylerinin hormonal ve metabolik parametreler ile ilişkisini değerlendirmekti. Bu kesitsel çalışmaya 17-43 yaşları arasında PCOS'u olan 40 hasta ile sağlıklı 40 kadın alındı. PCOS tanısı Rotterdam ESHRE/ASRM-sponsored PCOS Consensus Workshop Group 2003 kılavuzuna göre konuldu. Gruplar demografik, antropometrik ve biyokimyasal veriler ile serum FGF23 düzeylerine göre karşılaştırıldı. Serum FGF23 düzeyleri ELISA yöntemi ile insan FGF23 ELISA kiti (Merck Millipore, Missouri, USA) kullanılarak ölçüldü. Ortalama serum FGF-23 düzeyleri PCOS grubunda 19.73 ± 16.75 pg/ml ve kontrol grubunda 17.20 ± 9.26 pg/ml idi. FGF23 düzeyleri PCOS grubunda daha yüksek olmasına rağmen istatistiksel anlamlı farklılık yoktu (P > 0.05).
Özet (Çeviri)
Background: Women with polycystic ovary syndrome (PCOS) are at greater risk for glucose intolerance and complications including insulin resistance, type 2 diabetes mellitus, and vascular diseases. Higher fibroblast growth factor-23 (FGF23) level, even in subjects with normal renal function, is associated with an increased cardiovascular mortality risk. This study was designed to compare the serum levels of FGF23 between patients with PCOS and healthy subjects, and to determine the possible association between the hormonal and metabolic parameters. Methods: A total of 80 women, aged 17–43 years, were consecutively enrolled in the study. Of them, 40 patients suffered from PCOS, and the remaining 40 PCOS-free patients served as controls in a cross-sectional study design. PCOS was diagnosed according to the Rotterdam ESHRE/ASRM-sponsored PCOS Consensus Workshop Group 2003 guideline. Serum intact FGF23 levels were determined by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). Results: Mean serum FGF23 levels were 19.73 ± 16.75 pg/ml in PCOS patients and 17.20 ± 9.26 pg/ml healthy control group. Although FGF23 levels were higher in PCOS patients, the difference did not reach statistically significant value (P > 0.05). FGF23 levels did not correlate with BMI, fasting glucose and insulin, HOMA-IR and lipid parameters. Conclusions: Serum FGF23 levels were similar in women with PCOS compared with controls. The present findings may suggest that FGF23 is not a useful marker of metabolic abnormalities such as insulin resistance, dyslipidemia and obesity in PCOS.