İlkokul kaynaştırma (bütünleştirme) sınıflarında öğrenim gören hafif düzey zihin engelli ve normal gelişim gösteren son sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama düzeylerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Examining of reading comprehension levels of students with mild- intellectual disabilities in comparison with normally developed students comprehension levels who are educated in primary inclusion classes
  1. Tez No: 556703
  2. Yazar: AYLİN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada kaynaştırma sınıflarına devam eden, ilkokul dördüncü sınıf hafif düzey zihin engelli öğrenciler ile normal gelişim gösteren ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama düzeylerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada Nitel Araştırma Yöntemleri ile toplanan veriler Döküman Analizi Tekniği ve İçerik Analizi Yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Konya ili Karatay ve Selçuklu ilçelerindeki Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ilkokulların, dördüncü sınıflarına kayıtlı hafif düzey zihin engelli tanısı olan kaynaştırma öğrencileri ile normal gelişim gösteren dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya hafif düzey zihin engelli tanısı olan 30 ve normal gelişim gösteren 30 öğrenci olmak üzere toplam 60 öğrenci katılmıştır. Bu araştırmada veri toplamak amacıyla, hafif düzey zihin engelli tanısı olan kaynaştırma sınıflarına devam eden ve normal gelişim gösteren ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama düzeylerini belirlemek için Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca onaylanmış ve 2016-1017 eğitim öğretim yılında dördüncü sınıf Türkçe ders kitabında yer alan öyküleyici türde bir anı metni kullanılmıştır. Buna ek olarak, araştırmaya katılan öğrencilerin okuduğunu anlama düzeylerinin belirlenmesi amacıyla 2016-2017 eğitim öğretim yılında dördüncü sınıf Türkçe ders kitabında yer alan, okuma metnine ait beş okuduğunu basit anlama sorusu ile üç derinlemesine anlama sorusu olmak üzere toplam sekiz okuduğunu anlama sorusu kullanılmıştır. Verilerin analizi için içerik analizi tekniği uygulanmıştır. Araştırma sonucunda her iki grubun da basit anlama sorularından kısa cevaplı olan soruyu doğru cevapladığı, basit anlama sorularından metindeki bilgiyi sıralamayı, sınıflamayı, ima edilen bilgiyi anlamayı gerektiren soruları doğru cevaplamada normal gelişim gösteren öğrencilerin, hafif düzey zihin engelli öğrencilere göre daha başarılı olduğu, derinlemesine anlama sorularından neden-sonuç ilişkisi kurmayı gerektiren soruyu cevaplamada normal gelişim gösteren öğrencilerin daha başarılı olduğu, cevabı metin içinde olmayan, ön bilgileri kullanarak yorum yapma becerisi gerektiren soruyu cevaplamada her iki grubun benzer oranda başarılı olduğu, çıkarım yapma becerisi gerektiren metnin ana fikri ile ilgili soruyu ise hafif düzey zihin engelli öğrenciler ve normal gelişim gösteren akranlarından hiçbirinin cevaplayamadığı ve ana fikir ile konuyu karıştırdıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the reading comprehension levels between fourth grade inclusive students with mild intellectual disabilities and their peers. The data were collected through document analysis method as one of the qualitative research methods and were analyzed with the help of content analysis technique. The study group in this research was composed of inclusive students who were identified as having mild intellectual disabilities and their peers who did not have mild intellectual disabilities studying in the fourth grade of schools in Karatay and Selçuklu districts in Konya. Thirty students with mild intellectual disabilities and their thirty peers, sixty students in total as participants, participated in the study. A narrative texts in the fourth grade Turkish Language book which were approved by the Ministry of National Education and the Board of Education in 2016-2017 education year was used to collect data from the participants. In addition to these texts, in order to determine the reading comprehension levels of the participants, eight reading comprehension questions, five simple and three difficult texts were used as the research instruments. The data were analyzed through content analysis technique. It was found that both groups gave correct answer to the question which requires a one-word answer, that the students who have not mild intellectual disabilities answered gave more correct answers to the simple questions which require organizing the knowledge and which require understanding the implied knowledge. In addition, to the difficult questions which require understanding cause-effect relationship the normal students gave their answers better and more than the intellectually disabled students gave. It was also found that the both groups were equally successful in answering the question which requires comments by using the preliminary information, and that both groups cannot correctly answer to the question which requires using interpretation skills to find out the main idea of the text. It was seen that both groups did mistake to find main idea for the main topics.