Examining relationship of teachers ' burnout levels and repetitive negative deep thoughts with the ability to cope with stress
Öğretmenlerin tükenmişlik düzeyleri ve tekrarlayan olumsuz derin düşüncelerinin stresle başa çıkma becerileriyle ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 556707
  2. Yazar: SARA AKÇA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAKBULE KALI SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı okullarda çalışan öğretmenlerin tükenmişlik düzeyleri ve ruminasyonlarının stresle baş etme becerileriyle ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmaya katılacak katılımcıları belirlemek amacıyla, 2017-2018 bahar eğitim döneminde İstanbul da 3 farklı özel okulun 15 kampüsünde görev yapan, seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilmiş toplam 355 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Bu öğretmenlerin 217'si kadın, 138'i erkektir. Çalışmada veri toplamak için; katılımcıların bazı kişisel özelliklerini tespit etmek amacıyla araştırmacının geliştirdiği Katılımcı Bilgi Toplama Formu, katılımcıların mesleki tükenmişlik seviyeleri Maslach Tükenmişlik Ölçeği Genel Formu, ruminatif düşünme seviyeleri ise Ruminasyon Ölçeği Kısa Formu (RS) ile belirlenmiştir. Katılımcıların stres ile başa çıkma beceri ise Stresle Başa Çıkma Ölçeği (SBÖ) ile belirlenmiştir. Çalışmanın veri toplama araçları katılımcılara 2017-2018 yılı bahar döneminde araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Veri analizinde SPSS-20 paket programı kullanılmıştır. Gerekli ortalamalar, standart sapmalar hesaplanıp ikili karşılaştırmalarda t-test çoklu karşılaştırmalar da ise ANOVA tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenleri ile ve bağımlı değişkenleri arasındaki doğrusal ilişki için Spearman Korelasyon analizi yapılmıştır. Verilerin parametrik testler için uygun olup olmadığını belirlemeye yönelik yapılan, Kolmogorov Smirnov ve Shapiro-Wilk testlerine göre, üç ölçekten de elde edilen verilerin alt boyutlar bazında normallik testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Primary purpose of this research is to examine the relationship between burnout levels and ruminations of teachers working in schools and their stress-coping skills. In order to determine participants of this research a total of 355 teachers, who were working in 15 campuses of 3 different private schools in İstanbul during 2017-2018 spring education period were selected by random sampling method. 217 of these teachers are women, 138 are men. For data collection, Participant Information form designed by the researchers was used for determining some personal characteristics of participants; Maslach Burnout Inventory General Form was used to identify burnout scale of the participants ' occupational burnout levels; Rumination Scale Short Form (RS) was used to determine ruminative thinking levels. Ability of the participants to cope with stress was determined by Stress Coping Scale (SCS). Data collection tools of the study were implemented to participants by researcher in the spring term of 2017-2018 academic year. SPSS-20 software is used in data analysis. Required averages and standard deviations shall be calculated. T-test will be used in binary comparisons, and ANOVA will be used in multiple comparisons. For relation between independent variables and dependent variables, Spearman Correlation test coefficient will be examined. According to Kolmogorov Smirnov and Shapiro-Wilk tests to determine whether the data are suitable for parametric tests, the normality test was carried out on the basis of subdimensions of the data obtained from three inventories.