An exploration of maternal transition from the perspective of employed pregnant women
Çalışan hamilelerin gözüyle anneliğe geçiş dönemi
  1. Tez No: 556710
  2. Yazar: MERVE KURÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL AKMEHMET ŞEKERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ebeveynliğe geçiş dönemi insan hayatının en önemli dönüm noktalarından biridir. Bu dönem kadınlarda hamilelik dönemi ile başlar. Bu çalışmanın amacı çalışan kadınların hamilelikleri boyunca yaşadıkları deneyimleri psikolojik boyutta araştırmak, çevrelerinden ne tür ve ne düzeyde bir destek gördüklerini ve ihtiyaç duyduklarını anlamak ve bu geçiş döneminde yaşadıkları olumsuz durumlarla başaçıkmak için ne tür stratejiler geliştirdiklerini incelemektir. Araştırmaya, Schlossberg'in Geçiş Teorisi teorik çerçeve sağlamıştır. Çalışmanın örneklemini uygunluk düzeyi gözetilerek amaçlı olarak seçilmiş, ilk defa anne olan, hamileliğinin üçüncü trimesterindeki (son üç aylık dönem) 12 çalışan hamile kadın oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilmiş yarı yapılandırılmış bir görüşme protokolü uygulanmıştır. Nitel araştırma yöntemleri kullanılmış ve tematik analiz uygulanmıştır. Bu kapsamda altı tema (Fiziksel şikayetler, karışık duygular, yeni bir hayat, bilinmeyene yönelik endişe, destek,başetme mekanizmaları) ve 11 alt tema ortaya çıkmıştır. Bu araştırmanın,psikolojik danışmanlara ve sağlık görevlilerine,çalışan hamile kadınların ihtiyaçlarına etkili şekilde hizmet eden program ve hizmetler sağlamaları yönünde rehberlik edeceğine inanılmaktadır. Ayrıca araştırmanın, eşleri, aileleri, arkadaşları ve işyerlerinin çalışan hamilelere daha etkili destek sağlamaları yönünde yol gösterici olacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Transition to parenthood is one of the landmarks of adulthood. This period begins with pregnancy for women. This study aims to explore employedwomen's psychological experiences during pregnancy, to understand the level and kind of support they have and they need, and also to examine the kind of coping strategies they implement in order to cope with the negative situations experienced during this period. Schlossberg's transition theory provides the conceptual framework for this study. The participants of the study were purposively chosen 12 primigravid pregnant women in the third trimester of their pregnancy, all of whom were employed. For data collection, a semi-structured interview protocol was developed and implemented by the researcher.Qualitative approach was employed, and thematic analysis was conducted. Six themes (Physical complaints, mixed feelings, anew life, worry about the unknown, support, coping strategies), and 11 subthemes emerged. It is believed that this study will assist psychological counselors and health practitioners to provide programs and services that efficiently serve the needs of employed pregnant women. Moreover, it is expected that the study will guide partners, other family members, friends and employers of pregnant women to support them more effectively.