Agile versus traditional approaches to information technology project management: A comparison of critical success factors
Bilgi teknolojileri proje yönetiminde çevik ve geleneksel yaklaşımlar: Kritik başarı faktörlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 556711
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SEBA ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İşletmelerde ortaya çıkan bilgi teknolojileri projelerinin sayısı ve proje yönetimi için yeni metodolojilerin geliştirilmesine paralel olarak, doğru proje yönetim metodolojilerini seçmek ve projeyi etkileyen kritik başarı faktörlerini dikkate şirketler için kritik hale gelmiştir. Projeleri başarıyla sonuçlandırmak için, proje başarısını etkileyen faktörlerin proje uzmanları tarafından bilinmesi gerekir. Bu nedenle, kritik başarı faktörleri kavramı farklı araştırmacılar tarafından incelenmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, geleneksel ve çevik proje yönetimi yaklaşımlarıyla yönetilen bilgi teknolojileri projeleri için kritik başarı faktörlerini analiz etmek ve kritik başarı faktörlerinin geleneksel ve çevik proje yönetimi yaklaşımları arasındaki benzerlik ve farklılıkları tespit etmektir. Farklı araştırmacılar tarafından daha önce analiz edilen kritik başarı faktörleri literatürde araştırılmış ve literatürde yer alan maddelere dayanarak teorik model ve hipotezler oluşturulmuştur. Başarı faktörlerine ek olarak, 178 farklı proje için proje ve firma demografisi toplanmıştır. Analiz için çoklu regresyon, ANOVA ve t-testleri kullanılmıştır. Sonuç olarak, dört faktör bilgi teknolojileri projeleri için kritik bir başarı faktörü olarak ortaya çıkmıştır; projenin kritikliği, proje ekibi, proje yönetimi süreci ve proje geliştirme süreci. Geleneksel proje yönetimi için proje ekibi ve proje geliştirme süreci kritik başarı faktörleri olarak belirlenmiştir. Çevik proje yönetimi içinse; proje kritikliği ve proje yönetimi süreci kritik başarı faktörleri olarak tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda akademisyenler, araştırmacılar ve proje uzmanları için bulguların ve kısıtlamaların detayları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel to the emerging number of information technology projects in the companies and the development of new methodologies for the project management, choosing the right methods and knowing the influencers of project become critical for the companies. In order to finalize the projects successfully, factors effecting the project success need to be known by project professionals. Therefore, critical success factors concept is studied by different researchers. The main objective of this study is to analyze the critical success factors for information technology projects that are managed either with traditional and agile project management approaches and identify the similarities and differences of critical success factors between them. Critical success factors analyzed before by different researchers are searched in the literature and theoretical model and hypotheses are formulated based on the items found in the literature. In addition to success factors, project and company demographics are collected for 178 different projects. For analysis, multiple regression, ANOVA and t-tests are used. As a result, four factors are identified as critical success factor for information technology projects; project criticality, project team, project management process and project development process. Project team and project development process are identified as critical success factors for traditional project management. Project criticality and project management process are identified as critical success factors for agile project management. Details of findings and limitations are explained at the end of the study for academicians, researchers and project professionals.