Ordu ilinde yumurta tüketim bilincinin ve tüketici davranışlarının belirlenmesi
Determination of consciousness of egg consumption and consumer behaviours in ordu province
- Tez No: 556739
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Ordu ilindeki tüketicilerin yumurta tüketim davranışlarının, eğilimlerinin, tüketimi etkileyen faktörlerin ve tüketicilerin bilinç düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 2017 yılında Ordu ilinde ikamet eden vatandaşlardan basit tesadüfi örnekleme yoluyla belirlenen 387 kişi ile yüz yüze yapılan anketlerden elde edilen veriler kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, hane genişliği 3.33 kişi, hane başına haftalık yumurta tüketimi ortalama 18.68±10.75 adet ve kişi başı yıllık yumurta tüketimi ise 269,26 adet olarak bulunmuştur. Hanelerin ortalama aylık geliri 4296,50±2304,67 TL olup ortalama aylık gıda harcaması ise 968,60±518,52 TL olarak tespit edilmiştir. Tüketicilerin gelir düzeyinin artması yumurta tüketim düzeyini etkilememiştir. Tüketicilerin % 66.49'sının haftada bir kez yumurta satın aldığı gözlenirken, ayda bir alanların oranı ise % 19.74 olarak bulunmuştur. Tüketicilerin % 44.70'i kahverengi kabuklu yumurtaları satın almayı tercih ettiklerini, buna karşın, % 32.56' sı ise kabuk renginin satın almada etkili olmadığını bildirmişlerdir. Tüketicilerin %52.22'sinin orta boy ( M) yumurta satın almayı tercih ettikleri belirlenmiştir. Aynı zamanda, tüketicilerin % 69.17'si yumurtayı marketten satın almaktadır. Yumurta satın alınırken en fazla kapalı karton viyol ambalaj (%48.84) ve 15'li sunum şekli (%47.80) tercih edilmektedir. Tüketicilerin % 16.97'sinin yüksek fiyatından dolayı organik yumurtaya daha fazla para ödemek istemedikleri belirlenmiştir. Tüketicilerin % 61.76'sı yumurta satın alırken üretim tarihine dikkat etmektedir. Üretim tarihinden sonra sırasıyla markaya, büyüklüğe, ambalaja, kabuk rengine ve fiyata dikkat edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine egg consumption behaviours, trends and factors affecting the consumption and consciousness levels of consumers in Ordu. In the study, 387 people who were determined by simple random sampling from citizens residing in the Ordu province Ordu in 2017 and the data obtained from face-to-face surveys were used. According to the results of the research, the household size was found to be 3.33 persons, the average weekly consumption of eggs per household was 18.68±10.75 and the annual egg consumption per person was 269. While average monthly income of the household was found 4296,50±2304,67 TL, the average monthly food expenditure was determined as 968,60±518,52 TL. The increase in the income level of the consumers did not affect the egg consumption level. While 66.49% of consumers have bought eggs once a week, the rate of consumers who buy eggs per month was found as 19.74%. Also, 44.70% of consumers prefer to buy brown-shelled eggs, whereas 32.56% of the consumers reported that eggshell color was not effective in egg purchasing. It was determined that 52.22% of consumers prefer to buy medium size (M) eggs. At the same time, 69.17% of consumers buy eggs from the market. When purchasing eggs, closed cardboard packaging (48.84 %) and presentation with 15 eggs most preferred. It has been determined that 16.97% of consumers do not want to pay more money for organic eggs. Also, 61.76% of the consumers pay attention to the production date when they buy eggs. After the date of production, attention is paid to mark, size, packaging, shell color and price, respectively.