Yeni 4-siyanobenziloksibenzaldehit türevleri ile 4-aminoantipirin ve 4'-aminobenzo-15-taç-5'in kondensasyon reaksiyonları ve sentezlenen taç eterlerin alkali metal
The condensation reactions of new 4-cyanobenzyloxy derivatives with 4-aminoantipyrine and 4?-aminobenzo-15-crown-5 and crown ether alkali metal complexes
  1. Tez No: 300859
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA HAYVALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmada, öncelikle vanilin ve 3, 4, 5-metoksi sübstitüe 2-hidroksibenzaldehitlerin, 4-siyanobenzil bromür ile reaksiyonlarından yapısında bir aldehit grubu ihtiva eden mono-benziloksibenzaldehit (1-4) bileşikleri, 1,2-bis(bromometil)benzen ile reaksiyonlarından ise yapısında iki aldehit grubu bulunduran bis-benziloksibenzaldehit (5-8) bileşiklerinin sentezi gerçekleştirilmiştir. Monoaldehitler ile 4-aminoantipirin'in reaksiyonlarından yeni Schiff bazları (9-12) elde edilmiştir. Ayrıca monoaldehitlerin ve dialdehitlerin, 4'-aminobenzo-15-taç-5 ile kondensasyon reaksiyonlarından yeni mono- ve bis-taç eterler (13-20) sentezlenmiştir. Taç eter içeren bileşiklerin (13-20), Na+ iyonu ile sodyum kompleksleri (13a-20a), K+ iyonu ile potasyum kompleksleri (13b-16b) elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları (1-20, 13a-20a, 13b-16b) element analizi, IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve MS spektrum verilerinden yararlanılarak aydınlatılmıştır. Bileşik 9-12, 16 ve 14a'nın yapıları X-ışınları kristallografisi ile belirlenmiştir. Bileşik 9-12'nin antimikrobiyal özellikleri ve DNA'ya etkileri araştırılmıştır. Ayrıca sentezlenen taç eterlerin (13-16) bazı alkali ve geçiş metalleri (Na+, K+, Ni2+, Zn2+, Cu2+, Cr3+ ve Pb2+) ile ekstraksiyon özellikleri UV-Vis. spektrofotometrik yöntem ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, initially from the reactions of vanillin and 3, 4, 5 methoxy substitüted 2-hydroxybenzaldehydes with 4-cyanobenzyl bromide mono-benzyloxybenzaldehyde derivatives (1-4) which contain one aldehyde group were prepared. From the reactions of vanillin and 3, 4, 5 methoxy 2-hydroxybenzaldehyde derivatives with 1,2-bis(bromomethyl)benzene, bis-benzyloxybenzaldehyde derivatives (5-8) which contain two aldehyde group were prepared. New Schiff bases (9-12) were synthesized by the mono-aldehydes with 4-aminoantipyrine. In addition, mono- and bis-crown ethers (13-20) were formed from the mono- and bis-aldehydes with 4?-aminobenzo-15-crown-5. Sodium complexes (13a-20a) and potassium complexes (13b-16b) were prepared. Structures of the new compounds (1-20, 13a-20a, 13b-20b) were characterized by the elemental analysis, IR, 1H-NMR, 13C-NMR and MS spectroscopic data. Crystallographic structures of compounds (9-12, 16 and 14) were examined with X-ray crystallography. Antimicrobial and interactions of DNA for compounds (13-16) were studied. Extraction properties of crown ether compounds (4-13) with some alkali and transition metal ions (Na+, K+, Ni2+, Zn2+, Cu2+, Cr3+ and Pb2+) were studied by the UV-Vis. spectrophotometric method.