Bazı Cynipidae gal ekstraktlarının biyolojikaktiviteleri üzerine araştırmalar
Investigations on biological activities of someCynipidae gall extracts
  1. Tez No: 722231
  2. Yazar: ÖZGE KILINÇARSLAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN MAMMADOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Quercus türleri (Fagaceae) içerdikleri polifenoller ve tanenlerden dolayı geleneksel tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Tarihsel olarak bakıldığında, Quercus gallerinin de Batı ve Doğu kültürlerinde geleneksel tıpta çeşitli hastalıklar için kullanıldığı görülmektedir. Meşe gal arıları olarak bilinen Cynipini tribusuna (Cynipidae) ait 1000'i aşkın tür meşeler ve meşelerle akraba türler üzerinde gal oluşturmaktadır. Bunlardan Andricus infectorius (Hartig, 1843), A. quercustozae (Bosc, 1792) ve A. sternlichti Bellido, Pujade-Villar & Melika, 2003 aseksüel dişilerinin oluşturduğu galler farklı ülkelerde tıbbi kaynak olarak oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Galler ayrıca, Doğuda yiyecek olarak tüketimi dahil olmak üzere birçok amaçla kullanılmaktadır. Deri endüstrisinde ve bazı ticari mürekkeplerin üretiminde hala kullanılmaktadır. Meşe galleri büyük miktarda tanen içerirken az miktarda gallik asit ve elajik asit içermektedir. Galler antioksidan etkilere, topikal anestezi, antipiretik, anti-Parkinson gibi tıbbi değere sahiplerdir. Bu çalışmada, çeşitli sinipid (Cynipidae) gallerinin farklı çözücülerde ekstrakları çıkarılmıştır. Gal ekstraktlarının olası antioksidan etkileri, birbirini desteklemesi amacıyla yedi farklı metot kullanılarak belirlenmiştir. Ekstraktların toplam fenolik, flavonoid ve tanen miktarları kullanılan standart eğrilerle hesaplanmıştır. Ayrıca fenolik bileşen karakterizasyonu yapılmak üzere Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (YPSK) metodu kullanılmıştır. Gallerin sahip olduğu olası sitotoksik aktivitelerini ortaya çıkarmak amacıyla MIA PaCa-2 hücre hattı kullanılmıştır. Apoptozu indükleme aktivitesini belirlemek üzere apoptoz yolağındaki bazı genlerin ekspresyonu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, çalıştığımız gal türlerinin zengin sekonder metabolit ve fenolik asit içeriğine sahip olduğunu göstermiştir. Fenolik bileşen, flavonoid ve tanen içeriğinin antioksidan kapasiteleri ile korelasyon gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, gal ekstrraktlarının bazı apoptotik genlerin regülasyonuna etki ettiği gözlemlenmiştir. Elde edilen veriler, yüksek antioksidan kapasite ve zengin biyolojik bileşen içeriğinden dolayı gallerin farmakolojik alanda olası ilaç ve antikanser ajan potansiyelini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Quercus species (Fagaceae) are widely used in traditional medicine because of the polyphenols and tannins they contain. Historically, Quercus galls have been used in Western and Eastern cultures for various diseases in traditional medicine. More than 1000 species belonging to the Cynipini tribus (Cynipidae), known as oak gall wasps, induce galls on oaks and species related to oaks. Asexual galls of Andricus infectorius (Hartig, 1843), A. quercustozae (Bosc, 1792) and A. sternlichti Bellido, Pujade-Villar & Melika, 2003 are widely used as medical resources in different countries. Galls are also used in the East for many purposes, including consumption as food. It is still used in the leather industry and in the production of some commercial inks. Oak galls contain large amounts of tannins and small amounts of gallic acid and elagic acid. Galls have antioxidant effects and medicinal value such as topical anesthesia, antipyretic and anti-Parkinson's. In this study, some cynipid (Cynipidae) galls were extracted in different solvents. The possible antioxidant effects of gall extracts was determined using seven different methods (β-carotene-linoleic acid assay, Phosphomolybdenum assay, DPPH and ABTS radical scavenging activity, CUPRAC and FRAP assay, Metal Chealating activity) to support each other. Total phenolic, flavonoid and tannin amounts of extracts are calculated by using standard curves. In addition, High Performance Liquid Chromatography (HPLC) method used to characterize the phenolic component with 15 different standards. The MIA PaCa-2 cell line was preferred to identify possible cytotoxic activities of galls. Expression of some genes in the apoptosis pathway was determined to invastigate apoptosis inducing activity. The results showed that the gall species have rich secondary metabolites and phenolic acid content. It was determined that the phenolic component, flavonoid and tannin content correlated with their antioxidant capacity. It has also been observed that gall extracts affect the regulation of some apoptotic genes. The data obtained revealed the possible drug capacity and anticancer agent potential of gals in the pharmacological field due to their high antioxidant capacity and rich biological component content.