İşletmelerde değişim yönetimi ve performansa etkisi: Özel sektör işletmeleri üzerinde bir araştırma
Change management in businesses and its impact on performance: A research on private sector businesses
- Tez No: 556843
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmanın amacı; organizasyonları en çok hangi faktörlerin değişime zorladığını, işletmelerin hangi değişim yönetimi tekniklerini uyguladıklarını, değişim yönetimi uygulanırken çalışanların tepkilerinin neler olduğunu, bu tepkilerin üstesinden gelebilmek için yöneticilerin hangi tedbirleri aldığını incelemek ve değişim yönetiminin örgütsel performansı nasıl etkilediğini ortaya koyabilmektir. Çalışma İzmir Kemalpaşa'da 5 yıldan uzun süredir faaliyet gösteren işletmeler ele alınmak suretiyle yürütülmüştür. Verilerin analizi için SPSS 22 ve AMOS 23 programları kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenirlik ve geçerlilik analizleri yapıldıktan sonra normallik testi yapılmış, Pearson korelasyon testi ile değişkenlerin arasındaki ilişki düzeyi belirlenmiştir. Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) analizi yapılarak hipotezler test edilmiştir. Ayrıca literatür taraması yapılarak daha önceki çalışmalar da incelenmiş ve hipotezlerin testinden sonra ortaya çıkan sonuçlar daha önceki çalışmalarla kıyaslanmıştır. Bu araştırma ile yöneticilerin değişime uyum sağlamak amacıyla kullanılan yöntemler hakkında kapsamlı bir şekilde bilgi sahibi olmadıkları tespit edilmiştir. Ayrıca, değişim sürecinde işgörenlerin değişime karşı gösterdiği direncin işletme performansını anlamlı seviyede düşürmediği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak rekabetçi çevre karşısında işletmelerin varlığını devam ettirebilmesi için organizasyon yapısında ve stratejisinde uyguladığı değişim yönetiminin işletme performansını olumlu yönde etkilediği ancak ileri imalat teknolojileriyle performans arasında anlamlı bir ilişki olmadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study; which factors force the organizations to change the most, which change management techniques are applied by the enterprises, what are the reactions of the employees in the implementation of change management, the measures taken by the managers to overcome these reactions and how the change management affects organizational performance. The study was carried out by considering the enterprises which have been operating in Kemalpaşa, İzmir for more than 5 years. SPSS 22 and AMOS 23 programs were used for data analysis. After the reliability and validity analyzes of the scales, normality test was performed and the relationship between the variables was determined with Pearson correlation test. Structural Equation Modeling (SEM) analysis was performed and hypotheses were tested. In addition, previous studies were examined by literature review and the results obtained after testing hypotheses were compared with previous studies. In this research, it was determined that managers do not have comprehensive knowledge about the methods used to adapt to change. In addition, it was concluded that the resistance of employees to change during the change process did not significantly reduce the performance of the enterprise. As a result, it was revealed that the change management applied in the organizational structure and strategy in order to maintain the existence of the enterprises in the face of the competitive environment positively affected the operational performance but there was no significant relationship between advanced manufacturing technologies and performance.