İnsan kaynakları uygulamaları ve örgütsel bağlılık, Kağıthane Belediyesi çalışanları üzerine bir araştırma
Human resources practices and organizational commitment and aresearch on Kağıthane Municipality employees
  1. Tez No: 568731
  2. Yazar: ADEM AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP İNCAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüz yönetim anlayışında insan kaynakları uygulamaları geçmiş yıllara nazaran daha fazla önem kazanmış durumdadır. Bu değişim hem özel sektör kuruluşları hem de kamu kurumları açısından aynı şekilde değerlendirilmektedir. Bu tez kapsamında ilk bölümde başlıca insan kaynakları yönetimi uygulamalarına değinilmiştir. Temel fonksiyonlardan personel planlama, personel seçme, kadrolama, performans değerlendirme üzerinde durularak insan kaynakları yönetiminin kurum ve işletmeler için ne derece önemli olduğunu vurgulanmıştır. Tüm insan kaynakları yönetimi fonksiyonlarının yerinde, zamanında ve doğru bir şekilde uygulanmasının hem kurum ve işletmeler üzerinde hem de çalışanları üzerinde pozitif bir etkisi vardır. Sıfır hata ile çalışan bir işletme veya kurum yoktur. Her işletme veya kurumda problemler yaşanmaktadır. Bu problem veya aksaklıklar sonuca etki yapmıyorsa kurum ve işletmelerin temel unsuru olan insan unsurunun olumlu yönde müdahalesi var demektir. Kısacası örgütsel bağlılığı yüksek olan çalışanlar işletmelerin veya kurumların ürün veya hizmet üretiminde önemli birer yapı taşıdır. Kurum ve işletmelerde kurumsallığı da oluşturan, kollayan işyerine ve işverenine değer veren sahip çıkan çalışanlardır. Onlarının sahiplenme duygusu sayesinde kurum ve işletmeler daha başarılı olmaktadır. Yerel yönetimlerde örgütsel bağlılığın etkilerini ve önemi araştırıldı. Yerel yönetim unsurlarından en öne çıkan Belediyecilik mercek altına alındı. Araştırma örneklemi olarak Kâğıthane Belediyesi çalışanları üzerine bir örgütsel bağlılık araştırması yapıldı. Belediyede çalışanlar üzerine örgütsel bağlılık araştırmamıza temel teşkil edecek olan bir anket çalışması gerçekleştirildi. Sonuç olarak Kâğıthane Belediyesi çalışanlarının örgütsel bağlığının oldukça yüksek olduğunu görüldü. Kâğıthane Belediyesinin halk nezdindeki başarılarına katkı sağlayacak bir seviyede seyrettiği tespit edildi. Çalışanların beklentilerinin olduğunu fakat bu beklentilerinin örgüte bağlılıklarına olumsuz etki etmediği görüldü. Araştırmayla çalışanların Kâğıthane Belediyesine bağlılığının yüksek seviyede olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human resources practices have gained more importance compared to previous years in current management. This change is evaluated in the same way in both private and public institutions. In the first part of this thesis, the main applications of human resources management are mentioned. Personnel planning, personnel selection, staffing, performance evaluation are emphasized and the importance of human resources management for organizations and enterprises is emphasized. The proper, timely and accurate implementation of all human resources management functions has a positive impact on both organizations and enterprises and on employees in enterprises and institutions. There is no business or organization that works with zero error. Every business or institution has problems. If these problems or problems do not affect the result, there is a positive intervention by the human element, which is the basic element of institutions and enterprises. In short, employees with high organizational commitment are important building blocks in the production of products or services of enterprises or institutions. They are the employees who create corporateism in institutions and businesses and who value the workplace and employer. Thanks to their sense of ownership, institutions and businesses become more successful. The effects and importance of organizational commitment in local governments were investigated. The most prominent of the elements of local government was examined under the Municipality. As a research sample, an organizational commitment research was conducted on the employees of Kağıthane Municipality. A survey was conducted on the employees of the municipality, which will form the basis of our organizational commitment research. As a result, it was seen that the organizational commitment of the employees of Kağıthane Municipality was quite high. It was determined that Kağıthane Municipality is at a level that will contribute to the achievements of the public. It was seen that the employees had expectationsbut these expectations did not negatively affect their commitment to the organization. It has been determined that the loyalty of the employees to Kağıthane Municipality is high.