İmplante edilebilir kardiyoverter defibrilatörü olan hastalarda ölüm kaygısı ve uyku kalitesi
Death anxiety and sleep quality in patients with implantable cardioverter defibrillator
  1. Tez No: 556845
  2. Yazar: MEDİHA SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışma implante edilebilir kardiyoverter defibrilatörü (ICD) olan hastaların yaşadığı ölüm kaygısı ve uyku kalitesi düzeylerinin belirlenmesi ve ölüm kaygısı ile uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırma Eylül 2018-Şubat 2019 tarihlerinde Akdeniz Üniversitesi Kardiyoloji Polikliniği'ne rutin pil kontrolü için gelen, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uygun, 88 ICD hastası ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında, Hasta Bilgi Formu, Templer Ölüm Kaygısı Ölçeği (ÖKÖ) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SAS 9.4 paket programı kullanılmıştır. Veriler t-testi, ki-kare, Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U testi ve varyasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan 50 yaş altındaki kadın hastaların ölüm kaygısı ve uyku kalitesi düzeylerinin anlamlı olarak daha yüksek olduğu, ekonomik durumu kötü olan hastaların ise uyku kalitesi düzeylerinin daha düşük ve bu durumun istatistiksel açıdan ileri düzeyde anlamlı olduğu belirlenmiştir. Şoklama deneyiminin ölüm kaygısını anlamlı derecede artırdığı, uyku kalitesi düzeylerini anlamlı derecede azalttığı, ICD'ye ilişkin yaşanan kaygı ve sorunların ise ölüm kaygısı düzeylerini anlamlı olarak artırdığı saptanmıştır. Ölüm kaygısı düzeylerinin artması ile uyku kalitesi düzeylerinin düştüğü, fakat bu durumun istatistiksel açıdan anlamlı olmadığı belirlenmiştir. Sonuç: Çalışmada, hastaların cihazla ilişkili yaşadıkları sorun ve kaygıların şoklamayı tetikleyebileceği ve bu durumun hastaların kaygı düzeylerini daha da artırabileceği saptanmıştır. Hastaların psikososyal açıdan desteklenmesi ve kaygı düzeylerini azaltmaya ve uyku kalitesini artırmaya yönelik uygun girişimlerin planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted as a descriptive study to determine the levels of death anxiety and sleep quality experienced by patients with implantable cardioverter defibrillator (ICD) and to investigate the relationship between death anxiety and sleep quality. Method: The study was conducted on September 2018-February 2019 with 88 ICD patients who were admitted to Akdeniz University Cardiology Outpatient Clinic for routine battery control. Data were collected by using Patient Information Form, Templer Death Anxiety Scale (DAS) and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). SAS 9.4 package program was used for statistical analysis of the data obtained in the study. The data were evaluated using t-test, chi-square, Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U test and variation analysis. Results: It was determined that female patients under 50 years of age had significantly higher death anxiety and sleep quality levels, and individuals with poor economic status had lower levels of sleep quality and this was statistically significant. It was found that the experience of shocking significantly increased death anxiety, significantly reduced sleep quality, and anxiety and problems related to ICD significantly increased death anxiety levels. It was determined that the levels of sleep anxiety decreased with the increase of death anxiety levels, but this result was not statistically significant. Conclusion: In the study it was determined that the problems and concerns experienced by the individuals can trigger shock and this may increase the anxiety levels of individuals. İt is recommended that psychosocial support of patients and appropriate interventions should be planned to reduce anxiety levels and improve sleep quality.