Sık ıcd deşarjı olan iskemik kalp yetersizliklihastalarda kalp hızı türbülansı
Predictors of frequent i̇mplantable cardioverter defibrillator (icd) shock therapy in ischemic cardiomyopathy patients
  1. Tez No: 536323
  2. Yazar: ELİF İJLAL ÇEKİRDEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Girişimsel ve medikal tedavide önemli yol katedilmiş olsada miyokardial infarktüs (MI) sonrası geç dönem ölümler hala yüksek oranda görülmektedir. Çok merkezli randomize çalışmalar yüksek riskli post-MI hastalarında mortalitenin % 20– 54 oranında implante edilebilir kardiyoverter defibrilatör (ICD) terapisi ile azaltılabildiğini göstermiştir. Güncel kılavuzlar , düşük sol ventriküler ejeksiyon fraksiyonunu (LVEF 30–35%) ICD implantasyon açısından risk tahmininde altın standart olarak tanımlamışlardır. Ancak çalışmalar ışığında düşük LVEF' nun sensivite ve spesifitesinin eksik olduğu saptanmıştır. Açıklamak gerekirse sensivitesindeki eksiklikten kasıt , infarktüs sonrası yaklaşık olarak 2/3oranında ölüm LVEF >35% olan hastalarda da saptanmı; ve implante edilen 11 ICD'nin ancak 1 yaşam kurtarması ise spesifitesindeki eksiklik şeklinde tanımlanmıştır. Ek olarak ICD implante edilen pek çok hasta da uygun şok alamamıştir. Bu nedenle ek risk stratejilerine acilen ihtiyaç duyulmuştur. Bizim çalışmada amacımız ICD'si olan ve sık şok alan iskemik kardiyomiyopatili hastaların kalp hızı türbülansını ve kalp hızı türbülansının iskemik kardiyomiyopatide ani kardiak ölüm risk belirlemesine katkısını değerlendirmektir
Özet (Çeviri)
Interventional and medical treatment, even if there was a considerable way in myocardial infarction (MI),late deaths after there is still a high rate. Multicenter randomized studies showed that there could be a 20-54 % mortality reduction with implantable cardioverter defibrillator (ICD) among high risk post-MI patients. Current guidelines was defined low left ventricular ejection fraction (LVEF 30-35%) for the ICD implantation as the gold standard in terms of risk prediction. However, studies in light of the low LVEF was found to be missing for the sensitivity and specificity. To illustrate the sensitivity of the lack of intent, after infarction approximately 2 / 3 or field of death LVEF> also detected in patients with 35%; and implanted ICD 11 saved hust one life was defined as the lack of specificity In addition, many patients did not receive appropriate ICD implanted shock. This is therefore an urgent need for additional risk strategy. Our goal in working with us and frequent ICD shocks areas of the heart rate turbulence in patients with ischemic cardiomyopathy and heart rate turbulence and sudden cardiac death is to evaluate the contribution to determining the risk of ischemic cardiomyopathy.