Gebelerde pelvik taban kas gücü ile servikal uzunluk ilişkisinin araştırılması
Association between pelvic floor muscle function and cervical length in pregnant women
- Tez No: 556882
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Gebelerde pelvik taban kas fonksiyonu ile servikal uzunluk arasındaki ilişkiyi araştırmak. Materyal ve Metot: Çalışmaya gebe izlem polikliniğimize birinci trimester tarama testi yaptırmak için başvuran, erken doğum için yüksek risk faktörü, pelvik organ prolapsusu ve üriner inkontinans yakınmalarına sahip olmayan nullipar gebeler dahil edildi. 1. trimester tarama testi sırasında transvajinal ultrasonografi ile servikal uzunluk ve peritron marka perineometre ile vajinal istirahat basıncı (VRP) ve maksimum sıkma (PFMS) basıncı ölçüldü. 24. Gebelik haftasında transvajinal ultrasonografi ile 2. Trimester servikal uzunluğu tekrar ölçüldü. Ayrıntılı obstetrik ultrasonografi ile fetal anomali taraması yapıldı. Gebelerin doğum sonuçları kayıt edildi. iki anlamlılık olarak kabul edildi. Servikal uzunluk, vajinal istirahat basıncı ve maksimum sıkma basıncı arasındaki ilişkiyi değerlendirmede Pearson korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the relationship between pelvic floor muscle function and cervical length in pregnant women. Material and method: The study was conducted on nulliparous pregnant women who were referred to our antenatal outpatient clinic for first trimester screen. Pregnant women having high risk for preterm birth and pelvic organ prolapse and urinary incontinence were excluded. Cervical length was measured by transvaginal ultrasonography. Peritron perineometer was used to evaluate vaginal resting pressure and pelvic floor muscle strenght. Second cervical length measurement was performed at 24th weeks of gestation. Pregnant women were followed and pregnancy complications were noted. Fetal anomatic scan was done to exclude fetal abnormalities. Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between cervical length and pelvic floor muscle function.