Meslek lisesi öğrencilerinde uygulanan ergonomi eğitiminin kas iskelet sistemi ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of ergonomics education for the musculoskeletal system and quality of life in vocational high school students
  1. Tez No: 556897
  2. Yazar: MERVE ALTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM BAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı meslek lisesi öğrencilerinde uygulanan ergonomi eğitiminin kas iskelet sistemi ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini incelemekti. Çalışmaya Gerede Nimet Meto Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 91 birey dahil edildi. Bireyler gönüllülükleri esas alınarak ergonomi eğitim grubu (n=45) ve kontrol gurubu (n=46) olmak üzere ikiye ayrıldı. Eğitim grubuna, toplam 6 ders saati ergonomi eğitimi sunularak hatırlatıcı eğitim posteri verildi. Kontrol grubuna ise herhangi bir eğitim ve poster verilmedi. Gruplar eğitim öncesi ve eğitim bitiminden 6 hafta sonra değerlendirildi. Bireylerin, kas iskelet sistem rahatsızlıkları Cornell Kas İskelet Sistemi Rahatsızlık Ölçeği ile yaşam kaliteleri Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) ile fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (UFAA-KF) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of ergonomics education on the musculoskeletal system and quality of life in vocational high school students. The study included 91 individuals from Gerede Nimet Meto Vocational and Technical Anatolian High School. The individuals were divided into two groups according to their volunteers as ergonomics training group (n = 45) and control group (n = 46). A total of 6 class hours of ergonomics training was given to the training group and a reminder education poster were given to each individuals. No training and posters were given to the control group. Groups were evaluated before and 6 weeks after the training. The musculoskeletal system disorders of the individuals were evaluated with the Cornell Musculoskeletal Disorder Scale, their quality of life by the Quality of Life Scale for Children (PedsQL) and physical activity levels with International Physical Activity Assessment Questionnaire – Short Form (IPAQ-SF).