Meslek lisesi uygulama atelyelerinde ergonomik risk analizi uygulaması
Ergonomic risk analysis application in vocational high school practice workshops
  1. Tez No: 802939
  2. Yazar: İREM GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN KAÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde talaşlı imalat süreçlerinde kullanılan tezgahlardan ve çalışma hatalarından kaynaklanan iş kazaları, ciddi yaralanmalara ve ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Makineler ve İnsan ergonomisi uyumsuzluğu da iş kazalarının temel sebeplerinden biridir. Bu tez çalışmasında; İlk olarak meslek liseleri uygulama atölyelerinde kullanılan tezgâhların kullanım amaçları ve ergonomisi hakkında genel bir bilgilendirme yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise; belirli bir yaş grubundan olan Makine ve Tasarım Teknolojisi Alanı öğrencilerinin uygulama atölyelerinde fiziksel, psikolojik ve çevresel faktörler açısından ergonomik özellikleri incelenmiştir. Son bölümde ise; Öğrencilerin Atölye uygulamaları esnasında kullandıkları talaşlı imalat tezgâhları ile uyumları üzerine, ergonomik risklerinin analizleri yapılmıştır. Ergonomik risklerin analizinde OWAS yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda uygulama atölyelerindeki ergonomik risklerin ortaya çıkarılması, azaltılması ve mümkünse ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. Yöntemin uygulanması neticesinde ulaşılan verilere yönelik analiz ve değerlendirmeler bulgular ve sonuçlar kısmında açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents caused by workbenches and working errors in machining processes can cause serious injuries and fatal results. Machines and human ergonomics mismatch is also one of the main causes of work accidents. In this thesis study, general information was given about the purpose of use and ergonomics of the benches used in the application workshops of vocational high schools. In the second part of the study, the Ergonomic characteristics of Mechanical and Design Technology students, who are from a certain age group, were examined in terms of physical, psychological, and environmental factors in the application workshops. In the last part, on the student's compatibility with the machining benches they used during the workshop practices, the ergonomic risks were analyzed. The OWAS method was used in the analysis of ergonomic risks. As a result of this research it is aimed to reveal, reduce and, if possible, eliminate ergonomic risks in practice workshops. Analysis and evaluations of the data obtained as a result of the application of the method are explained in the findings and results section.