Şizofrenide motivasyonel bozukluğun elektrofizyolojik ve nöropsikolojik yöntemlerle incelenmesi: Kilo alımı ve sigara kullanımı ile ilişkisi
Investigation of motivational dysfunction and its relation to weight gain and smoking in schizophrenia with electrophysiological and neuropsychological methods
- Tez No: 556896
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA BİNNUR AKDEDE, DOÇ. DR. İBRAHİM EMRE BORA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Psikoloji, Neurology, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Amaç: Striatal fonksiyon bozukluğunun şizofreni patofizyolojisinde önemli olduğu düşünülmektedir. Hastaların da hoşlanma aşamasında herhangi bir sıkıntı çekmedikleri ama isteme aşamasında zorluklar yaşadığı bildirilmektedir. Şizofreni hastalarının yeme ve sigara kullanımı miktarları da artış gösterdiğinden ödül mekanizmasıyla incelenmesi önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, şizofreni hastalarında motivasyon ve ödül konusu hem nöropsikolojik hem de elektrofizyolojik yöntemlerle incelenmiştir. Bigisayar ortamında orbitofrontal korteksi aktive eden testler ve EEG ile şizofreni hastalarının motivasyonel işlevlerinin sağlıklılara göre bozuk olduğu ve bunun da sosyal biliş ve nörobilişsel işlevler ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran 60 şizofreni hastası ile 30 sağlıklı kontrol çalışma grubuna dahil edilmiştir. Katılımcılara motivasyon ve ödülü değerlendiren testler verilmiştir. Sosyal bilişi değerlendiren testler, nörobilişsel testler ile negatif ve pozitif bulguları, beklentisel ve tamamlayıcı anhedoniyi değerlendiren klinik görüşmeler ve anhedoniyi ölçen anketler ile özbildirim anketleri uygulanmıştır. EEG sırasında ise katılımcılara motivasyonu değerlendiren bir deney uygulanmıştır. Bulgular: Şizofreni hastaları ile sağlıklı kontroller arasında motivasyonu değerlendiren deneyler ile elektrofizyolojik açıdan istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Ayrıca şizofreni hastalarının Para Teşvikinin Gecikmesi Görevinde ödül koşulunda P300 ortalama genliklerinin daha artmış olduğu, teşvik edici ipuçlarına ise sağlıklı kontrollerden daha düşük CNV değerleri ile yanıt verdikleri bulunmuştur. Kilo alımı ve sigara kullanımı ile bu değişkenler arasında anlamlı bir ilişki saptanamamıştır. Sonuç: Araştırmamızın sonucunda şizofreni hastalarının sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında motivasyonel bozukluk gösterdikleri görülmüştür. Yapılan elektrofizyolojik incelemeler sonucunda da hastaların sağlıklılardan farklı yanıt verdikleri saptanmıştır. Yine, nöropsikolojik açıdan ve anhedoni özelinde değerlendirildiğinde de hastaların daha kötü performans gösterdikleri bulunmuştur. Kilo alımı ve sigara kullanımının elektrofizyolojik bulgularla ve motivasyonu değerlendiren deneyler sonuçlarına bakıldığında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişkiye rastlanılmamıştır. Şizofrenide motivasyonel bozukluğun, nörobilimsel çalışmalarla ileri düzeyde ve detaylı şekilde incelenmesine gerek duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Striatal dysfunction is thought to be important in the pathophysiology of schizophrenia. It was reported that the patients did not have any problems during the liking phase but that tthey had problems in wanting phase. The amount of eating and smoking among schizophrenic patients is also increasing and the importance of reward is gaining attention. In this perspective, both neuropsychological and electrophysiological methods were examined for motivation and reward in schizophrenia patients. The aim of the study was to investigate the relationship between social cognition and neurocognitive functions to understand the motivational functions of the schizophrenia patients by experimental tasks and EEG activating the orbitofrontal cortex. Method: Sixty patients with schizophrenia and 30 healthy controls were included in the study according to the Mental Health and Diseases Outpatient Clinic of Dokuz Eylül University Hospital. Social motivation tests, neurocognitive tests, clinical interviews evaluating anticipatory and consummatory anhedonia self-questionnaires were applied. In the EEG, an experimental motivation assessment were applied to the participants. Results: There was a statistically significant difference between the schizophrenia patients and healthy controls in terms of motivational and electrophysiological assessments. In addition, it was found that the average amplitudes of P300 were increased in schizophrenia patients under reward condition in the Monetary Incentive Delay Task and they responded to the incentive cues with lower CNV values than healthy controls. There was no significant relationship between weight gain and smoking in terms of motivational and electrophysiological evaluation. Conclusion: As a result of our study, it was seen that schizophrenia patients showed motivational disorder when compared with healthy controls. As a result of electrophysiological examinations, it was found that the patients responded differently than the healthy ones. Again, when evaluated in terms of neuropsychological and anhedonia-specific features, patients were found to perform worse. When electrophysiological findings of weight gain and cigarette smoking and the results of experiments evaluating motivation were examined, no statistically significant relationship was found. Motivational disorder in schizophrenia needs to be examined in detail with neuroscientific studies.