Uygulamalı jeofizik yöntemler kullanarak Buca ve Bergama (İzmir) güçlü yer hareketi istasyonları altındaki zemin yapısının incelenmesi
Investigation of the soil structure under the Buca and Bergama (Izmir) strong ground motion stations by using applied geophysical methods
- Tez No: 556938
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT YALÇIN KALYONCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında İzmir Metropolitan alanının, deprem ve deprem riski açısından irdelenmesi amacıyla G-15-04 no'lu Kuvvetli Yer Hareketi Kayıt İstasyonlarının Zemin Parametrelerinin Belirlenmesi projesi kapsamında UDAP tarafından desteklenen; Kuvvetli Yer Hareketi istasyonlarından; Buca, Bergama istasyonları zeminlerinde, uygulamalı jeofizik ve zemin çalışmaları bu tezin içeriğini oluşturmaktadır. Depremin yıkıcı gücüne karşı koyabilecek bir yapının inşa edilmesi, deprem felaketinin en baştan yok edilmesi için büyük bir avantajdır. Bu avantajı yakalamak için jeofizik, jeoloji ve inşaat mühendislerinin etkili bir biçimde çalışması gerekmektedir. Binanın yapılacağı zemin özelliklerinin bilinmesi, deprem sırasında zeminin ve üzerindeki yapının nasıl davranacağının ortaya konulması, yapının zemin özelliklerine uygun olarak inşa edilmesi depreme karşı savaşta önemli bir adımı oluşturmaktadır. Bölgenin, depremle son derece hareketli bir ilişkiye sahip olduğu, bu özelliğiyle bölge morfolojisinin şekillenmesinde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. İzmir ve Çevresi, Batı Anadolu deprem rejimi içinde deprem aktivitesi çok yüksek ve hasar riski üst seviyede olan birinci derece deprem bölgesidir. Bu çalışmada, İzmir Metropolitan alanına kurulan 34 adet kuvvetli yer hareketi kayıtçılarından olan 3517 kodlu Buca ve 3537 kodlu Bergama kuvvetli yer hareketi istasyonunun kurulum alanı ve çevre bölgesinin zemin özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study the geophysical and site conditions of Buca and Bergama Strong Motion Stations in order to investigate İzmir Metropolitan area in terms of earthquakes and earthquake risk. This study was supported by National Earthquake Research Programme Project titled; The Determination of Site Parameters of Strong Motions Stations – G.15.04" Earthquake resistant construction is an important topic in order to mitigate earthquake related losses. In order to achieve earthquake resistant construction, it is important geophysical, geological and civil engineers to work together. Determination of site conditions of buildings, investigation of behavior of both ground and building during a seismic event and construction relevant to the site conditions are important factors for an effective earthquake mitigation. The study area is known as seismically active zone and this feature has an important role in shaping the morphology of the region. İzmir and the surrounding area, Western Anatolian region, is located on 1st Degree Earthquake Zone. The area is located on one of the seismically active region with high level vulnerability to earthquakes in terms of damage to buildings. In this study among the 34 total stations deployed on İzmir Metropolitan Area, the soil characteristics of Buca (3517) and Bergama (3537) Strong Ground Motion Stations and their surrounding regions were investigated.