Peyzaj değerleri açısından turizm ve rekreasyon potansiyelinin belirlenmesi: Burdur örneği
Determination of tourism and recreation potential in terms of landscape values: The case of Burdur
  1. Tez No: 556939
  2. Yazar: AYŞEGÜL KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KAMİL ÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ulusal ve yerel ölçekte ekonomiye ve insan yaşantısına katkısı olan turizm ve rekreasyon faaliyetlerinin doğru ve etkin gelişimi için doğal ve kültürel değerlerin korunması, planlı ve sürdürülebilir gelişiminin dikkate alınması gerekir. Son yıllarda turizm ve rekreasyon faaliyetleri sadece deniz, kum, güneş üçlüsü ile sınırlı olmayıp kırsal kesimlere de yayılmış durumdadır. Tez çalışmasında Burdur İli'ndeki turizm ve rekreasyonel alanların ne ölçüde kullanıldığı ile doğal ve kültürel özellikleri tespit edilerek sorunlarının ve niteliklerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Turizm ve rekreasyonel potansiyeli olan alanların tespiti ve yerel halk ile günübirlik ziyaretçilerin kullanım eğilimleri anket tekniği ile belirlenmiştir. Uygulanan anketten elde edilen veriler ArcMap 10.0 ile değerlendirilerek haritalar oluşturulmuştur. Turizm ve rekreasyon potansiyel özellikleri olan alanların tespiti ve sorunlarının da belirlenmesini hedefleyen bu çalışmada medeni hal ve cinsiyetin kullanım tercihleri ile alan kullanım tarzları arasında anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Sonuçta, kullanım biçimleri ile demografik veriler arasındaki ilişkiye dayanarak 1/1.000.000 ölçekli, Burdur İli turizm ve rekreasyon potansiyeli haritası oluşturulmuştur. Elde edilen bu haritada Burdur İli'nin turizm ve rekreasyon kapsamındaki gelişimi ve bu bağlamda alınması gereken önlemler ilgili öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to achieve an efficient and correct development of tourism and recreational activities, which contribute to economy and public life at national and local scale, preservation and sustainable planned progress of cultural and natural values should be taken into account. In recent years, tourism and recreational activities are not bound to beaches and seas, but also, are spread to rural areas as well. In this thesis, we aim to consider to what extent touristic and recreational grounds of Burdur are used and to present the issues and quality of these grounds by determining their natural and cultural values. By conducting a survey of local people and same-day visitors, we determined potential grounds for tourism and recreational activities and their usage tendency. Using the results of this survey, we prepared maps via ArcMap 10.0. In this work, it is observed that there are correlations between marital status and gender, and how these touristic and recreational grounds are used. In conclusion, a 1/1000000-scale map of potential tourism and recreational activity grounds of Burdur illustrating the relationship between the usage style and demographic info is prepared. In this map, suggestions regarding the development of Burdur Province within the scope of tourism and recreation and the measures to be taken in this context have been developed.