Using a model-evidence link diagram to explore nuclear energy: The effects on seventh graders' risk perception and understanding of the issues
Nükleer enerjiyi araştrmak için model kanıt diyagramı kullanmak: Yedinci sınıf öğrencilerinin risk algısı ve konuyu anlamaları üzerine etkisi
- Tez No: 454464
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ZEYNEP MUĞALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmanın temel amacı nükleer enerjinin kanıta dayalı bir yaklaşım ile öğretilmesinin yedinci sınıf öğrencilerinin nükleer enerji hakkındaki risk algıları, nükleer enerjiyi öğrenmeleri, argümantasyon kaliteleri ve Türkiye'de nükleer santral yapımı konusundaki fikirleri üzerinde anlamlı bir değişiklik yaratıp yaratmadığını incelemektir. Katılımcılar İstanbul'da devlet okulunda okuyan 110, yedinci sınıf öğrencisidir. Çalışma yarı-deneyseldir. Kontrol grubunun öğretimi geleneksel ve etkileşimli bir anlatım ile olmuştur. 1. deneysel grup kanıta dayalı bir anlatım ile ders işlemiştir ve 2. deneysel gruptaki öğrenciler Model Kanıt Diyagramı içeren kanıta dayalı bir etkinlik üzerinde çalışmışlardır. Üç farklı ölçek ön ve son-test olarak uygulanmıştır. Birinci olarak her grubun nükleer enerjiyi anlamalarında anlamlı bir fark olmuştur. Fayda ve risk algısı ile argümantasyon kalitesi yalnız 2. deneysel grupta anlamlı bir şekilde değişmiştir. İkincisi, grupların kazanç puanları arasındaki fark incelendiğinde, kontrol ve 2. deneysel grup arasında fayda ve risk algısı, nükleer enerjiyi anlama ve argümantasyon kalitesi için anlamlı bir fark bulunmuştur. Son olarak ise, ki kare dağılımına göre 1. Deneysel gruptaki Türkiye'de nükleer santral yapımını kabul etme yönündeki karar sayısı anlamlı bir şekilde artarken, 2. Deneysel grupta ise anlamlı bir şekilde azalmıştır. Çalışmanın sonuçları kanıta dayalı aktivitenin interakif ders anlatımına göre nükleer enerjiyi anlamanın, fayda ve risk algısı ile argümantasyon kalitesinin geliştirilmesine daha uygun bir ortam sağladığını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate whether teaching about nuclear energy with an evidence-based approach provides a significant change in seventh graders' risk perception and understanding of nuclear energy, their argumentation quality and their decisions about the construction of nuclear power plants in Turkey. The participants of the study were 110 seventh graders in a public school in Istanbul. It was a quasi-experimental study. The control group engaged in the traditional interactive lecture. Experimental group 1 was taught by evidence-based lecture and experimental group 2 engaged in evidence-based activities, including the Model Evidence Link Diagram. Three different instruments were applied as pre- and post-tests. It was found that the students' understanding of nuclear energy changed significantly in all groups, but benefit and risk perception and argumentation quality changed significantly only in group 2. When the scores of all groups were compared, there was a significant difference between the control and group 2 in terms of benefit and risk perception, understanding of nuclear energy and argumentation quality. Finally, the results of a chi-square test showed that regarding the acceptance of nuclear power plant in Turkey, the increase in group 1 and the decrease in group 2 were significant. The results of the study support that evidence-based activity as a better method of delivery than an interactive lecture in terms of improving understanding of nuclear energy, benefit and risk perception and argumentation quality.