Effect of hydrogen on fatigue behavior of a cadmium coated high strength steel
Kadmiyum kaplanmış yüksek mukavemetli bir çelikte hidrojenin yorulma davranışına etkileri
- Tez No: 557016
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA GÜRBÜZ, PROF. DR. BİLGEHAN ÖGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kadmiyum sağlık açısından zararlarına rağmen hala havacılık uygulamalarında kullanılan ve cıvata bileşenlerinde kullanılan en yaygın kaplama malzemesidir. Kaplama, oldukça yaygın ve iyi anlaşılmış bir proses olan elektro birikim yöntemiyle gerçekleştirilir. Yüksek mukavemetli çeliklerde (1000 MPA ve üzeri) hidrojen gevrekliğini önlemek için kadmiyum kaplamadan sonra malzemenin, kaplamayı takip eden 2 saat içerisinde, 191°C 'de 23 saat boyunca fırınlanması gerekmektedir. Buna rağmen parçaların hizmet süreleri içerisinde hidrojen gevrekliği sebebiyle hasarlanabildiği gözlemlenmektedir. Bu çalışmanın ilk aşaması, havacılık endüstrisinde en yaygın kullanıma sahip standart olan QQ – P – 416'da tariflenen 200 saat testi yerine Drehler tarafından geliştirilmiş olan 8 saat testinin kullanılıp kullanılamayacağını belirlemektir. İkinci aşamada ise modifiye edilmiş bir 4340 çeliğinde yorulma çatlağı oluşumu tabanlı yorulma ömrü üzerinde hidrojenin etkilerini dönen çubuk yorulma testi aracılığıyla elde edilen verilerle oluşturulan S – N eğrileri oluşturulmuştur. Dönen çubuk yorulma testinde ön yükleme yapılmamış ve ön yükleme yapılmış iki parti üzerinde çalışılmıştır. Her ne kadar 8 saat testi sonuçları hidrojen emilimi ihtimalini belirttiyse de test sonuçları kullanılarak elde edilen S – N eğrilerinde yorulma ömrü davranışında sadece ufak değişiklikler gözlemlenmiştir. Yorulma ömründe en dikkat çekici olumsuz değişim ön yükleme uygulanan numunelerden alınan sonuçlarda gözlemlenmiştir. Nihai amaç ise havacılık endüstrisinde kullanılan bileşenlerin erken hasarlanmasına sebep olan mekanizmayı öngörmektir.
Özet (Çeviri)
Despite the associated health and safety concerns of Cadmium, this material remains the most commonly used fastener plating material in aerospace applications. The plating operation is done by a well understood and common electrodeposition process. If a cadmium plated part has high strength (1000 MPa and above) then in order to prevent hydrogen embrittlement it must be baked at 191°C for 23 hours, within 2 hours after plating. Yet it has been seen that parts fail due to hydrogen embrittlement during service. The first stage of this study investigated the potential for an 8-hour test (developed by Drehler) instead of the aerospace industry standard 200-hour test (QQ – P – 416). The second phase involved an investigation into the effect of hydrogen on crack initiation-based fatigue life of a modified 4340 steel, utilising a rotating beam fatigue test and presenting data within S – N curves. A batch of as-coated samples and a batch of preloaded samples were fatigue tested by rotating beam testing machine. Although the 8-hour test results indicated possible hydrogen absorption, the fatigue test results showed minimal variation in fatigue performance. The most distinctive detrimental change in fatigue behaviour was observed within preloaded samples. Prediction of the mechanisms leading to premature failure of aerospace components was the ultimate purpose of this work