Kumarin türevi Felamedin ve 'in santral sinir sistemi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation on the effects of coumarin derivatives Felamedin and Prantschimgin on central nervous system
  1. Tez No: 557028
  2. Yazar: CEYDA SİBEL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEVSER EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tıbbi bitkiler hastalıkların önlenmesi ve/veya tedavi edilmesi için çok önemli bir kaynağı oluşturmaktadırlar. Kimyasal ilaçların yan etkileri ve sentetik ajanlara dirençli mikroorganizmaların/hastalıkların gelişmesi nedeniyle son zamanlarda doğal ürünler ve özellikle de bitkisel kaynaklardan sentetik ilaçlara oranla daha etkili ve/veya daha az yan etkiye sahip ilaç etken maddelerinin keşfedilmesi oldukça fazla ilgi görmektedir. Tıbbi bitkiler nöroaktif ilaç benzeri maddelerin kanıtlanmış kaynaklarıdır ve pek çoğu santral sinir sistemi (SSS) hastalıkları için onaylanmış tedavilerin bulunmasına yol açmaktadır (Koziol vd., 2019). Tez çalışmamızda kullandığımız maddeler kumarin türevleri olup, kumarinler (2H-1-benzopiran-2-on) büyük bir fenolik madde sınıfıdır ve basit kumarin yapısı bir benzen halkası ile α-piron halkasının birleşmesinden oluşmaktadır. Kumarin türevleri pek çok biyolojik aktivitelerinin yanı sıra, santral sinir sistemi üzerinde de etkileriyle de (antikonvülzan, antikonvülzif, antidepresan, prokognitif, nöroprotektif, AChE ve BChE inhibisyonu vb.) bilinmektedir. Literatür araştırması yapıldığında, kumarin türevlerinin santral sinir sistemi üzerinde faklı etkilere sahip olduğu görülmektedir ve bu bileşikler santral sinir sistemiyle ilişkili çeşitli hastalıkların tedavisi için ümit verici sonuçlar ortaya koymaktadırlar. Bu çalışmalara dayanarak, kumarin türevleri olan ve Apiaceae familyası üyesi olan Ferulago cinsinde yer alan pek çok türde bulunan felamedin ve prantşimgin adlı dihidrofuranokumarin türevi kumarinlerin bazı SSS etkilerini ortaya koymaya çalıştık ve her iki maddenin de antidepresan ve antiparkinson etkili maddeler olarak potansiyele sahip olduklarını ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
Medicinal plants constitute an important source in the prevention and/or treatment of diseases. Due to the side effects of synthetic drugs and development of microorganisms/diseases resistant to synthetic agents, discovery of active substances that are more effective and/or having less side effects from natural products and especially plants have attracted attention recently. Compounds that we have used in our study are coumarin derivatives; coumarins (2H-1-benzopyran-2-one) consist a major class of phenolic compounds and the structure of the simple coumarin is formed by the combination of a benzene ring with a α-pyrone ring. In addition to their various biological activities, coumarins are known to possess significant biological activities on the central nervous system (anticonvulsant, antidepressant, precognitive, neuroprotective, AChE and BChE inhibition etc.) (1). As coumarin compounds, felamedin and prantschimgin are used. When we review the literature, we have seen that coumarin type compounds have different effects on the central nervous system and these compounds yield promising results in the treatment of various diseases related to the central nervous system. Based on these studies, we planned to reveal the aforementioned effects of these two coumarins which are found to be present in many Ferulago species belonging to the family Apiaceae and established that both of these coumarins have the potential to be used as antidepressant and antiparkinson agents.