Düzce ilinde 15-65 yaş arası bireylerde obezite prevalansı ve etkileyen faktörler
The prevalance of obesity and affecting factors between 15-65 years in düzce
- Tez No: 557033
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL IŞIK SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmada Düzce ili kırsal ve kentsel bölgelerinde obezite prevalansının belirlenmesi ve etkileyen risk faktörleriyle ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı olan bu çalışmanın evrenini Düzce ilinde herhangi bir Aile Hekimliği Birimine Kayıtlı 15-65 yaş arası 246.813 erişkin oluşturmaktadır. 18.02.2019- 30.04.2019 tarihleri arasında seçtiğimiz ASM'lerde bulunan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 935 gönüllü ile görüşülmüştür. ASM'lerden seçilecek kişilerin yaş ve cinsiyet kriterleri dikkate alınmadan, belirlenen sayıya sistematik rastgele örnek seçim yöntemiyle ulaşılmıştır. BKİ'ye göre dört grup yapılmış olup;
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the prevalence of obesity in rural and urban areas of Düzce province and to determine its relationship with risk factors. Method: The population of this cross-sectional descriptive study consisted of 246,813 adults aged between 15-65 years who were registered in any Family Medicine Unit in Düzce. Between 18.02.2019 and 30.04.2019, 935 volunteers from the Family Health Centers who agreed to participate in the study were interviewed. Regardless of the age and gender criteria of the individuals to be selected from Family Health Centers, the determined number was reached by systematic random sample selection method. Four groups were determined according to BMI; those with