Tedavisi biten kanserli adölesanların (13-18 yaş) yaşam kalitesini etkileyen etmenlerin belirlenmesi
Determination of the constructs effecting the life quality of the adolescents (13-18 years old) with cancer who have completed their treatment
- Tez No: 267000
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER ELÇİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma, tedavisi biten kanserli adölesanların (13-18 yaş) yaşam kalitesini etkileyen etmenlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini Şubat 2009 - Eylül 2009 tarihleri arasında İzmir'de iki üniversite ve iki devlet hastanesinin çocuk onkoloji polikliniğine gelen tedavisi biten 90 adölesan (13-18 yaş) oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak çocuklar için yaşam kalitesi ölçeği adölesan formu (13-18 yaş) ve tanıtıcı bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzdelik dağılımı, bağımsız iki grupta t-testi, Kruskal Wallis testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır.Çalışmada adölesanların %43.3'ü kız, %56.7'si erkektir. Adölesanların yaş ortalaması 15.98±1.60'tır. Adölesanların ilk tanı alma yaşı ortalaması 11.18±3.80'dir. Adölesanların cinsiyetlerine göre yaşam kalitesi ölçeğinden aldıkları puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Çocukluk döneminde kanser tanısı alan çocukların yaşam kalitesi ölçeğinden aldıkları (fiziksel, duygusal, okul, psikososyal, ölçek) puan ortalamaları, adölesan döneminde tanı alanlardan daha yüksek bulunmuştur (p0.05). Babaların eğitim durumu ile adölesanların yaşam kalitesi ölçeğinden aldıkları duygusal işlevsellik, psikososyal sağlık ve ölçek toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research, has been made as a definitive study for the determination of the constructs effecting the life quality of the adolescents (13-18 years old) with cancer who have completed their treatment.The sample of the study was formed by 90 adolescents (13-18 years old) with cancer who have completed their treatment in two university and two state hospitals in Izmir between the dates of February-September 2009. Adolescent questionarre (13-18 years old) and initiatory information survey were used as data collection tools. For the evaluation of the data; numerical and proportional distribution, independent double group t-test, Kruskal Wallis test and Mann Whitney U tests were used.In the study, %43.3 of the adolescents are female, and %56.7 of them are male. Mean age of the adolescents is 15.98±1.60. First diagnostic age of the adolescents is 11.18±3.80. The difference in the scores of the adolescent which they got from the life quality scale according to their gender was not found statistically significant (p>0.05). The score average of the children who were diagnosed with cancer in their childhood which they got from the life quality scale (physical, emotional, school, psychosocial, scale) were found to be higher than the ones who were diagnosed in their adolescence (p0.05). The difference between the educational status of their fathers and their emotional functionality, psychosocial health and scale scores average was found to be statistically significant (p0.05).