Kanserli çocuğu olan ebeveynlerin yaşam kalitesi ile genel öz yeterlilikleri arasındaki ilişki
The correlation between quality of life and self-efficacy of parents who have children with cancer
  1. Tez No: 579686
  2. Yazar: SİBEL KUŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RANA YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ebeveynler için çocuğuna kanser tanısı konulması zor, acı veren ailede büyük değişikliklere yol açan yaşam deneyimlerinden biridir. Kanserin çocuk ve aile üzerinde giderek artan olumsuz etkisi, hasta çocuk ve ailesinin yaşam kalitelerinin tartışılmasına neden olmaktadır. Ebeveynlerin çocuğun bakım ve rahatını sağlamada öz yeterlik algısı, süreci yöneten hemşire ve diğer sağlık profesyonelleri için değerli olabilmektedir. Bu araştırma, kanserli çocuğu olan ebeveynlerin yaşam kalitesi ve öz-yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla kesitsel tipte yapılmıştır. Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Çocuk Onkoloji, Çocuk Hematoloji Poliklinik ve Kliniklerinde 20 Ekim 2017 – 02 Ağustos 2019 tarihleri arasında çocuğu kanser tanısını en az üç ay önce almış olan 85 ebeveyn ile yürütülmüştür. Araştırma verileri, ''Ebeveyn Tanıtıcı Bilgi Formu'', ''Kanserli Hastalarda Yaşam Kalitesi Ölçeği Aile Versiyonu'' ve ''Genel Öz Yeterlik Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır. Analizlerde ortalama, yüzdelik, frekans gibi tanımlayıcı istatistiklerle birlikte bağımsız gruplarda t-testi, tek yönlü varyans analizi ve pearson korelasyon katsayısından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer diagnosis for a child is one of the major life-changing experiences which is difficult and painful for the entire family. The increasing negative effects of cancer on the child and the family cause to discuss the quality of life of the cancer child and the family. Parents' perception of self-efficacy in providing care and comfort for the child is valuable for nurses and other healthcare professionals involving in the treatment and care. This study was conducted as a cross-sectional study to research the relationship between quality of life and self-efficacy of parents who have children diagnosed with cancer. It was run in Mersin University Research and Training Hospital Pediatric Oncology, Pediatric Hematology Polyclinics and Clinics between October 20, 2017, and August 02, 2019 and the sample included 85 parents whose children were diagnosed with cancer at least three months ago. The data was collected by using“Parental Demographic Information Form'', ”Quality of Life Scale - Family Version'' and“General Self-Efficacy Scale”. Descriptive statistics such as mean, percentage, frequency, independent sample t-test, one-way analysis of variance and Pearson correlation coefficient were used for the analyzes.